Η Αλγερία έκανε το «δύο στα δύο» [vids]

Τετάρτη, 8 Ιουνίου 2022 - 22:57

Με γκολ στο φινάλε των δυο ημιχρόνων νίκησε 2-0, εκτός έδρας, την Τανζανία. Τρίποντο και το Κονγκό.

Οι αναμετρήσεις για τα προκριματικά του κυπέλλου Εθνών Αφρικής συνεχίζονται και απόψε. Τα περισσότερα ματς έχουν ήδη ολοκληρωθεί. Με την Αλγερία να παίρνει μια ακόμα νίκη και να έχει το απόλυτο στον όμιλό της, μετά και τη διεξαγωγή της δεύτερης αγωνιστικής. Οι Αλγερινοί πήραν το τρίποντο κόντρα στην Τανζανία. Σκοράροντας τόσο στο φινάλε του πρώτου όσο και στο αντίστοιχο του δευτέρου 45λεπτου.

Βασικός ο Αμπουμπακάρ

Χωρίς νικητή και γκολ έληξε το ματς της Γκαμπόν με την Μαυριτανία. Βασικός για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αμπουμπακάρ Καμαρά του Άρη. Αγωνίστηκε για 74' και έδωσε τη θέση του, στον Μαχμούντ. Το Κονγκό πέτυχε σημαντική νίκη με αντίπαλο την Γκάμπια. Επιπλέον, ισόπαλο ολοκληρώθηκε και το ματς της Ουγκάντα με τον Νίγηρα. Αναλυτικά τα ματς και οι καλύτερες στιγμές τους…

• Ουγκάντα - Νίγηρας 1-1