Nations League: Νίκες για Πορτογαλία και Ισπανία (vids)

Παρασκευή, 10 Ιουνίου 2022 - 00:02

Με πολύ καλή εμφάνιση η παρέα του Κριστιάνο Ρονάλντο καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο την Τσεχία (2-0) στη Λισαβόνα και παρέμεινε στην πρώτη θέση στον 2ο όμιλο της 1ης κατηγορίας του Nations League!

Ο Βατσλίκ ήταν στον πάγκο των Τσέχων ενώ ο στόπερ του Αρη Μπράμπετς έπαιξε βασικός, με τους Ιβηρες πάντως να επιβάλλουν την κυριαρχία τους. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό σρόλο και εκτέλεση του Κανσέλο (33’) ενώ ο Γκονσάλο Γκέδες έγραψε το 2-0 μετά από ασίστ του Μπερνάρντο Σίλβα.

Δίκαιο διπλό της Ισπανίας

Στη Γενεύη, η Ισπανία κατέκτησε την πρώτη της νίκη στο Nations League, χάρη στο γκολ του Πάμπλο Σαράμπια (13). Ο Στέφεν Τσούμπερ έπαιξε βασικός (έγινε αλλαγή στο 63’), δεν μπόρεσε μαζί με τους συμπαίκτες του να αποτρέψει την ήττα, με τους Ισπανούς να έχουν σε μεγάλη βραδιά τον 17χρονο της Μπαρτσελόνα, Γκάβι.

Ελπίδες πρωτιάς για Σερβία

Στην Β’ Κατηγορία, η Σερβία νίκησε εκτός εδρας 1-0 την Σουηδία με σκόρερ τον Γιόβιτς. Οι Σουηδοί πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο. Ετσι, η Σερβία βρέθηκε στο -1 από τους Νορβηγούς που δεν μπόρεσαν να λυγίσουν την αντίσταση της Σλοβενίας (0-0). Η Σλοβενία παρότι από το 63' είχε παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μπλάζιτς, άντεξε την πίεση παίρνοντας τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση.

Νέος θρίαμβος της Γεωργίας

Στην τρίτη κατηγορία η Βουλγαρία γκέλαρε στο Γιβραλτάρ (1-1) και η Γεωργία πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα της Βόρειας Μακεδονίας (0-3), ενώ στην Δ’ Κατηγορία η Εσθονία νίκησε στις καθυστερήσεις 2-1 στην Μάλτα για τον β’ όμιλο.