Nations League: Ξέφυγε στην κορυφή το Καζακστάν πάει για τα μπαράζ (vids)

Δευτέρα, 13 Ιουνίου 2022 - 23:04

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι Καζάκοι στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της League C

Το Καζακστάν έβαλε πλώρη για την άνοδο αλλά και την συμμετοχή στα μπαράζ για εισιτήριο του Euro 2024. Νίκησε 2-1 τη Σλοβακία και ξέφυγε 4 βαθμούς στην κορυφή του 3ου ομίλου της League C του Nations League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο μέρος. Ο Βορογκόφσκι άνοιξε το σκορ στο 18' και ο Αστάνοφ διπλασίασε τα γκολ στο 39'.

Η Σλοβακία μείωσε με τον Μπέρο στο 51' και το πάλεψε για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο άλλο ματς του ομίλου το Αζερμπαϊτζάν νίκησε 2-0 τη Λευκορωσία και πέρασε στην 3η θέση. Αντίθετα η Λευκορωσία είναι πλέον τελευταία και κινδυνεύει με υποβιβασμό.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και το πλήρωσαν στο δεύτερο 45λεπτο.

Το 1-0 εν τέλει ήρθε στο 76’, με τον Μαχίρ Εμρέλι να πατάει την περιοχή των φιλοξενούμενων από τα δεξιά και με ένα εντυπωσιακό σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ραμίλ Σειντάεβ κατάφερε να κάνει το 2-0 και να βάλει τέλος στις ελπίδες της.