Η «ελληνική» Ράκοφ κατέκτησε το πολωνικό Super Cup [vids]

Κυριακή, 10 Ιουλίου 2022 - 00:29

Η ομάδα των Παπανικολάου και Σβάρνα νίκησε 2-0 την Λεχ Πόζναν και πήρε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Πολωνία είχε «ελληνικό» χρώμα. Διότι η Ράκοφ του Γιάννη Παπανικολάου και του Στράτου Σβάρνα νίκησε 2-0 την Λεχ Πόζναν και πήρε το πολωνικό Super Cup.

Η «ελληνική» Ράκοφ

Ο Γιάννης Παπανικολάου ήταν βασικός για την Ράκοφ. Αγωνίστηκε για 84 λεπτά και είχε καλή παρουσία. Αντιθέτως, ο Στράτος Σβάρνας έμεινε στον πάγκο. Αλλά ήταν λογικό γιατί είναι νέο πρόσωπο στην ομάδα και χρειάζεται χρόνο προσαρμογής. Στο 43' η Ράκοφ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Λόπες τροφοδότησε τον Ρακόβιταν που σημάδεψε σωστά και πέτυχε το 1-0.

Το «τελείωσε» νωρίς

Με το 1-0 του πρώτου 45λεπτου, η Ράκοφ είχε ανεβασμένη ψυχολογία. Αντίθετα, η Λεχ Πόζναν δεν είχε τρόπο αντίδρασης. Έτσι μετά από έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε και στο 2-0. Στο 51' ο Λέντερμαν έδωσε την ασίστ και ο Βντόβιακ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αέρα… δύο τερμάτων για την Ράκοφ, που διατήρησε αυτό το 2-0 ως το τέλος και πανηγύρισε την κατάκτηση του Super Cup στην Πολωνία, κάνοντας ιδανική εκκίνηση στη σεζόν 2022/23.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.