ΑΕΚ: Πρώτο δείγμα θετικό (vid)

Σάββατο, 16 Ιουλίου 2022 - 19:05

Η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 της Γκενκ μέσα στο γήπεδο της, στο πρώτο της φιλικό προετοιμασίας. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος χάρη σε αυτογκόλ του Μουνιός και γκολ του Μήτογλου ενώ ο Αθανασιάδης “έβγαλε” πέναλτι!

Πινέδα, Γιόνσον και Γκατσίνοβιτς έκαναν ανεπίσημο ντεμπούτο τους -όπως και ο Ματίας Αλμέιδα.

Ο Αργεντινός τεχνικός παρέταξε στο 1ο ημίχρονο μία ενδεκάδα με αρκετούς παίκτες που θα λογίζονται ως βασικοί τη νέα σεζόν. Ο Γιώργος Αθανασιάδης ήταν στα καρέ, ο Λάζαρος Ρότα κάλυψε όλη τη δεξιά πλευρά κι ο Στίβεν Τσούμπερ την αριστερή, ο Ντάμιαν Σιμάνσκι οπισθοχώρησε στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Σίμο Μήτογλου και τον Γιώργο Τζαβέλλα και οι Γενς Γιόνσον και Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς έκαναν ντεμπούτο μπροστά τους. Ο Πέτρος Μάνταλος ήταν πίσω από τους Λιβάι Γκαρσία και Σέρχιο Αραούχο στην επίθεση του 3-5-2.

Γρήγορο (αυτο)γκολ

Στο 3', σε γέμισμα του Μάνταλου από εκτέλεση φάουλ, ο Μήτογλου έπιασε την κεφαλιά και ο Ντανιέλ Μουνιός που επιχείρησε να διώξει έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Αθανασιάδης στο 12’ έπιασε πέναλτι, ενώ ο γκολκίπερ της ΑΕΚ σταμάτησε τους αντιπάλους του σε άλλες δύο περιπτώσεις στο 23’ και στο 44’. Η ΑΕΚ είχε και εκείνη άλλες δύο σημαντικές στιγμές με Αραούχο και Γκαρσία

Το 2ο ημίχρονο άρχισε με έντεκα διαφορετικούς παίκτες για τους "κιτρινόμαυρους". Μέσα σε αυτούς και ο Ορμπελίν Πινέδα που εκανε ντεμπούτο. Στο 58’ ο Μπότος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά ο Αρτέγκα τον έκοψε τη στιγμή που είχε «οπλίσει». Ο Πινέδα έδειξε πολύ καλά στοιχεία, ενώ δραστήριοι ήταν και οι Μαχαίρας, Γιούσης και Μπότος.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Τζαβέλλας, Σιμάνσκι, Μήτογλου, Ρότα, Τσούμπερ, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Λιβάι Γκαρσία, Αραούχο

Στο δεύτερο μέρος μπήκαν οι: Χατζηεμμανουήλ, Μισελέν, Μοχαμαντί, Κορνέζος, Λάτσι, Μουστακόπουλος, Πινέδα, Μπότος, Μαχαίρας, Γιούσης, Κοσίδης, αλλά και οι Τζούντα Γκαρσία και Ραντόνια στο τελευταίο τέταρτο.

Γκενκ (Βόουτερ Βράνκεν): Βάντεβορντ, ΜακΚένζι, Αρτεάγα, Ίτο, Χέινεν, Ντέσερς, Τρέζορ, Χροσόφσκι, Μουνιός, Οϊεν, Κουέστα

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.