ΟΦΗ: Έκανε… σεφτέ στα φιλικά της Ολλανδίας [vid]

Σάββατο, 23 Ιουλίου 2022 - 20:29

Η ομάδα της Κρήτης νίκησε 1-0, με το γκολ του Φαν Ντάινεν στο 80ό λεπτό.

Ο ΟΦΗ πέτυχε την πρώτη του νίκη, κατά τη διάρκεια των φιλικών της προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους. Οι Κρητικοί επικράτησαν 1-0 της Εξέλσιορ Μασλούις. Με τους Κρητικούς να έχουν καλή απόδοση και ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε αρκετές φάσεις για γκολ από το πρώτο ημίχρονο. Στο 29’ ο Μπουζούκης δεν κατάφερε να «νικήσει» τον Μποκς. Το ίδιο έγινε και στο 38’, μόνο που η τελική ενέργεια για τον ΟΦΗ ήταν από τον Νέιρα. Στο 42’ ήρθε η καλύτερη φάση των πρώτων 45 λεπτών. Ο Ντουρμισάι, ωστόσο, στάθηκε άτυχος διότι στο σουτ του η μπάλα σταμάτησε στη ρίζα του δεξιού δοκαριού.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ηρακλείου συνέχισε να ψάχνει το γκολ. Αν και δεν είχε τόσο πολλές ευκαιρίες, είχε την ουσία. Στο 80ό λεπτό ο Κροάτης, υπό δοκιμή, μπακ Πόμπι έκανε τη σέντρα και ο Φαν Ντάινεν με κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό γκολ του ματς, για το 1-0 του ΟΦΗ.

ΟΦΗ: Μανδάς, Μαρινάκης, Πασαλίδης, Ουές, Διαμαντής, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Νέιρα, Μπουζούκης, Καμάου, Ντουρμισάι. Στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Σηφάκης, Πόμπι, Φαν Ντάινεν, Μπαλογιάννης, Γιαννούλης, Αποστολάκης.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.