Champions League: Αποκλεισμός στα πέναλτι για ΑΕΚ Λάρνακας (vid)

Τρίτη, 26 Ιουλίου 2022 - 21:33

Εκτός συνέχειας στην κορυφαία διασυλλογικη διοργάνωση έμεινε η δευτεραθλήτρια Κύπρου, με την Μίντιλαντ να παιρνει το εισιτήριο για τον γ’ προκριματικό. Η ΑΕΚ Λάρνακας πλέον συνεχίζει στον 3ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Η κυπριακή ομάδα μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με την κεφαλιά του Βίκτορ Ολατούντζι μόλις στο 9ο λεπτό, όμως τρία λεπτά αργότερα ο Χένρικ Ντάλσγκααρντ επίσης με κεφαλιά ισοφάρισε (και το σκορ του πρώτου αγώνα).

Οι Δανοί στο 34' άγγιξαν το δεύτερο γκολ, με το σουτ του Σβιατσένκο να σταματάει στο δοκάρι. Κακό θέαμα στην επανάληψη, χωρίς φάσεις με συνέπεια το ζευγάρι να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί, οι Κύπριοι είχαν την πρωτοβουλία και στο 116' έχασαν τεράστια ευκαιρία με δοκάρι σε σουτ του Αλτμαν.

Το ματς οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, όπου ο Ισραηλινός πρώην μέσος του Παναθηναϊκού ήταν ο πρώτος εκτελεστής για την ΑΕΚ, αλλά έστειλε την μπάλα ξανά στο δοκάρι. Ιδια κατάληξη είχε το σουτ του Λέδες και έτσι η Μίντιλαντ επικράτησε με 4-3.

Τα ματς της Τρίτης
ΑΕΚ Λάρνακας-Μίντιλαντ 1-1, παρ. 1-1, πέν. 3-4 (9' Ολατούντζι - 12' Ντάλσγκααρντ) {1-1}
Σέριφ Τίρασπολ-Μάριμπορ 1-0 (88' Γιανσανέ) {0-0}
Βικτόρια Πλζεν-Ελσίνκι 5-0 (11' Πέρνιτσα, 21', 73' Σικόρα, 31' Χέιντα, 84' Κλίμεντ) {2-1}
Ντουντελάνζ-Πιούνικ Γερεβάν 1-4 (21' Χασάν - 24' Ζουνίνιο, 54', 85' Γιούρισιτς, 76' Οτουμπάνιο) {1-0}
Σάμροκ Ρόβερς-Λουντογκόρετς 2-1 (21' Γκριν, 88' Εμάκου - 91' Σόουζα) {0-3}
Σκούπι-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 0-1 (47' Αντέμι) {2-2}