Champions League: «Διαστημική» Μπόντο Γκλιμτ, έβαλε 8 στην Λίνφινλτ [vid]

Τετάρτη, 27 Ιουλίου 2022 - 21:35

Η πρωταθλήτρια Νορβηγίας ανέτρεψε την ήττα 1-0 στο πρώτο ματς και πέρασε πανηγυρικά στον 3ο προκριματικό γύρο.

Με εντυπωσιακό τρόπο πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο η Μπόντο Γκλιμτ. Η πρωταθλήτρια Νορβηγίας ήταν υποχρεωμένη να ανατρέψει την ήττα 1-0 από την Λίνφιλντ στη Βόρεια Ιρλανδία. Ωστόσο, δεν έκανε μόνο ανατροπή! Συνέτριψε με 8-0 την αντίπαλό της και πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση.

Κομβική η αποβολή της Λίνφιλντ

Σε ένα ματς που μια ομάδα ψάχνει την ανατροπή, το γρήγορο γκολ είναι το… άλφα και το ωμέγα. Αυτό το πέτυχε η Μπόντο Γκλιμτ στη ρεβάνς με την Λίνφιλντ. Στο 7' ο Βέτλεσεν άνοιξε το σκορ (1-0). Αν και η φάση που καθόρισε το ματς έγινε στο 20ό λεπτό. Ο Μίλαρ απέκρουσε την μπάλα με το χέρι, ένα μέτρο από το τέρμα. Ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και τον απέβαλε. Ο Μπονιφάς το εκτέλεσε εύστοχα και πέτυχε το 2-0. Όλα είχαν πάρε το δρόμο τους για τους Νορβηγούς. Επιπλέον, πέτυχαν άλλα δύο γκολ στο πρώτο 45λεπτο. Στο 25' ο Πελεγκρίνο πέτυχε το 3-0 και το πρώτο μέρος έκλεισε με σκορ 4-0, μετά το γκολ του Σάλτνες στο 29'.

Δεν σταμάτησε η Μπόντο Γκλιμτ

Ο «χορός» των γκολ συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος. Ο Έσπεγιορντ στο 52' και ο Πελεγκρίνο, με νέο πέναλτι, ανέβασαν το σκορ στο 6-0. Στο 73' ο Στάμπστεντ πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ, καθώς πέτυχε το 7-0. Αν και όλα είχαν κριθεί, η πρωταθλήτρια Νορβηγίας σημείωσε και όγδοο γκολ. Στο 88' ήταν ξανά ο Έσπεργιοντ που βρήκε δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.