Παναθηναϊκός: Με εξαιρετικό Βαγιαννίδη, νίκησε 2-1 τη Φόλενταμ [vids]

Πέμπτη, 28 Ιουλίου 2022 - 23:06

Με κορυφαίο τον νεαρό παίκτη, το «τριφύλλι» επικράτησε στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας. Ανησυχία για τον Ιωαννίδη που αποχώρησε.

Νίκη για τον Παναθηναϊκό, μια εβδομάδα πριν το πρώτο ματς με τη Σλάβια Πράγας. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 2-1 της Φόλενταμ στο «Απόστολος Νικολαΐδης», σε ένα ματς που δημιούργησαν πολλές φάσεις. Ωστόσο, ο Ιωαννίδης αποχώρησε με ενοχλήσεις και μένει να φανεί η σοβαρότητα του προβλήματος.

Τα ηνία στους «πράσινους» από την αρχή

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς. Στο 8’ ο Βαγιαννίδης έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, αλλά τον σταμάτησε ο γκολκίπερ της Φόλενταμ, όπως και το δεύτερο σουτ του Καμπετσή. Το ίδιο έκανε και στην κεφαλιά του Αλεξανδρούπουλου, στο 12’. Στο 33’ έγινε η αναγκαστική αλλαγή του Ιωαννίδη με τον Καρλίτος και στο 34’ ο Βαγιαννίδης κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Κουρμπέλης για το 1-0. Έτσι έληξε το πρώτο μέρος. Διότι η κεφαλιά του Καμπετσή στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ισοφάρισε και αντίδραση

Το «τριφύλλι» συνέχισε να παράγει φάσεις, αλλά το δεύτερο γκολ δεν ήρθε. Εντούτοις, η Φόλενταμ έκανε μια φάση. Στο 56’. Αλλά είχε αποτέλεσμα. Το δυνατό σουτ του Ελ Καντίρι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λοντίγκιν (1-1).

Έτσι, με το ματς να μπαίνει στην τελική του ευθεία, ο Καρλίτος επέστρεψε στα γκολ. Στο 76’, με σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτς, για το τελικό 2-1.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.