Conference League: Η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδωσε… ραντεβού με τον Άρη [vid]

Πέμπτη, 28 Ιουλίου 2022 - 23:39

Στο ρελαντί οι Ισραηλινοί, πήραν ισοπαλία 0-0 στο δεύτερο ματς με τη Ζίρα και θα αναμετρηθούν με την ομάδα του Μπούργος.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν φόρτσαρε και πήρε άνετα το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο. Μετά τη νίκη 3-0 στο πρώτο ματς, στο Αζερμπαϊτζάν, η ομάδα του Ίβιτς πήγε στο ρελαντί. Κι αυτό έχει μια λογική. Διότι ήξερε πώς και οι άνθρωποι του Άρη βλέπουν το ματς. Οπότε κράτησε «κλειστά» τα χαρτιά του. Έτσι, το δεύτερο ματς στο Τελ Αβίβ έληξε ισόπαλο 0-0.

Σε ό,τι αφορά τα άλλα ματς της βραδιάς, σημειώθηκαν αρκετά γκολ. Υπήρξαν πολλές αναμετρήσεις στις οποίες η πρόκριση κρίθηκε είτε στη διαδικασία των πέναλτι, είτε στην ημίωρη παράταση. Με τα φαβορί στις περισσότερες περιπτώσεις να παίρνουν το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο.

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - Σεπσί (Ρου) 2-4 πέν. (παρ., κ.α. 2-0)

Ραντνίτσκι Νις (Σερβία) - Γκζίρα (Μάλτα) 1-3 πέν. (παρ. 3-3, κ.α. 2-2)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Iσραήλ) - Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν) 0-0

Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία) - Βλάζνια (Αλβανία) 3-0

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) - Σαμπουρτάλο Τιφλίδας (Γεωργία) 4-2

Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία) - Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία) 1-2

Βαντούζ (Λιχτενστάιν) - Κόπερ (Σλοβενία) παρ. 1-1 (κ.α. 0-1)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) - Λιεπάγια (Λετονία) 3-0