Σοκ για Λεβερκούζεν! Αποκλείστηκε από ομάδα 3ης κατηγορίας

Σάββατο, 30 Ιουλίου 2022 - 20:49

Έμεινε εκτός συνέχειας του γερμανικού κυπέλλου από τον πρώτο γύρο, καθώς ηττήθηκε 4-3 από την Έλβερσμπεργκ. Η Πάντερμπορν έβαλε 10!

Ήταν σοκ για την Μπάγερ Λεβερκούζεν και αποκλεισμός από τη συνέχεια του κυπέλλου Γερμανίας. Οι «ασπιρίνες» ηττήθηκαν 4-3 στο πρώτο γύρο από την Έλβερσμπεργκ, ομάδα της 3ης κατηγορίας. Σε ένα αποτέλεσμα που αποτελεί μεγάλο πλήγμα για την ομάδα του Λεβερκούζεν!

Ήττα σοκ για τη Λεβερκούζεν

Το ματς πήγε εντελώς στραβά για την Μπάγερ. Μόλις στο 2’ ο Ρότσελ άνοιξε το σκορ. Ωστόσο, άμεσα ισοφάρισε η Λεβερκούζεν με τον Χλόζεκ (5’). Το ματς ήταν συναρπαστικό. Στο 17’ με πέναλτι του Κόφι έγινε το 2-1, για να έρθει ξανά το ματς στα ίσα, στο 30’ με το τέρμα του Αράνγκιθ. Το ημίχρονο, όμως, έληξε 3-2 για την Έλβερσμπεργκ, καθώς στο 37’ ο Σνελμπάχερ σημείωσε το 3-2. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο! Η ομάδα της τρίτης κατηγορίας προηγήθηκε 4-2 στο 74' με τον Κόνραντ. Αν και ο Σικ μείωσε σε 4-3 στο 89’, κάτι άλλο δεν άλλαξε. Ωστόσο η ήττα 4-3 ήταν γεγονός και σηματοδότησε το πρόωρο «αντίο» της Μπάγερ από το DFB Pokal.

Δεκάρα η Πάντερμπορν

Το πιο εντυπωσιακό σκορ στα ματς του Σαββάτου έγινε στο ζευγάρι της Βερνιγκέροντε με την Πάντερμπορν. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δέκα φορές και πέρασε με 10-0! Η Σαν Πάουλι επικράτησε 4-3 της Στράελεν. Ο Σάλιακας ήταν βασικός, ωστόσο αποβλήθηκε στο 76’ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Δύσκολο νίκη-πρόκριση και για την Βόλφσμπουργκ. Νίκησε 1-0 στην έδρα της Ιένα, χάρη στο γκολ του Μαρμούς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.