Μπουντεσλίγκα: Δυνατό ξεκίνημα για Φράιμπουργκ και Ουνιόν! (vids)

Σάββατο, 6 Αυγούστου 2022 - 19:02

Πολλά γκολ στην πρεμιέρα της Α’ Γερμανίας. “Αφεντικό” του Βερολίνου η Ουνιόν, είχε εύκολο έργο απέναντι στην Χέρτα (1-3). Φωτιά και λάβρα η Φράιμπουργκ, πέρασε με 4-0 από την έδρα της Αουγκσμπουργκ!

Η Φράιμπουργκ έκανε.. πάρτι στην έδρα της Αουγκσμπουργκ. Ο Γκρέγκοριτς πλήγωσε την παλιά του ομάδα ανοίγοντας το σκορ. Στο 47' ο Γκρίφο με όμορφο γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Στο 56' ακυρώθηκε γκολ του Σαλάι, με τον Γκίντερ να κάνει τελικά το 3-0 στο 61'. Ο Ντοάν στο 78' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι μεταξύ της Βόλφσμπουργκ και της Βέρντερ, νίκη με ανατροπή πήρε η Γκλάντμπαχ επί της Χόφενχαϊμ, ενώ η Μάιντς νίκησε 2-1 την Μπόχουμ εκτός έδρας (βασικός αγωνίστηκε ο Κώστας Σταφυλλίδης).

Ο νεαποκτηθείς Τζόρνταν Σίμπατσο άνοιξε το σκορ στο 31' για την Ουνιόν Βερολίνου και ο Μπέκερ έγραψε το 2-0 στο 50'. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ουνιόν έφτασε και σε τρίτο τέρμα με τον Κνόχε, ενώ το γκολ της τιμής για τους ηττημένους σημείωσε ο Λουκεμπάκιο (85').