Ο ΠΑΣ υπερίσχυσε στα πέναλτι του Αστέρα [vids]

Τρίτη, 9 Αυγούστου 2022 - 20:49

Οι Γιαννιώτες κατέλαβαν την τρίτη θέση στο τουρνουά του Βόλου, νικώντας 4-3 στα πέναλτι τους Αρκάδες. Το ματς έληξε ισόπαλο 2-2.

Το πρώτο ματς της δεύτερης ημέρας του τουρνουά του Βόλου κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Μετά από ένα «πλούσιο» 90λεπτο με τέσσερα γκολ (2-2), δοκάρι και πολλές φάσεις, ο ΠΑΣ ήταν πιο τυχερός στη διαδικασία και νίκησε 4-3 τον Αστέρα Τρίπολης.

Έντονος ρυθμός

Το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις. Η ομάδα των Ιωαννίνων ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Στο 13ο λεπτό και μετά από το φάουλ του Μορέιρα από τα αριστερά, ο Εραμούσπε με κεφαλιά πέτυχε το 1-0 για τον ΠΑΣ. Στο 22’ η κεφαλιά του Μπερτόγλιο σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Αστέρας, ωστόσο, κέρδισε πέναλτι στο 38’, με το χέρι του Κιάκου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες που πέτυχε το 1-1.

Γκολ σε αρχή και φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με γκολ. Πάλι από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Πάλι με κεφαλιά. Μετά το κόρνερ του Σόρια, ο Μπαγκαλιάνης ήταν εκείνος που ακούμπησε τελευταίος την μπάλα για το 2-1 της ομάδας των Ιωαννίνων. Όμως, στο 87’ ο Ρεγκίς μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με διαγώνιο πλασέ, νίκησε τον Αθανασίου για το 2-2. Μάλιστα, οι ίδιοι ήταν πρωταγωνιστές στο 89’, αλλά ο γκολκίπερ του ΠΑΣ απέκρουσε.

Ζήτημα ευστοχίας

Στη διαδικασία των πέναλτι, η ομάδα των Ιωαννίνων επικράτησε 4-3 και πήρε μια άτυπη νίκη. Κυρίως λόγω του χαμένου πέναλτι του Ρεγκίς στην αρχή της διαδικασίας. Διότι στη συνέχεια, οι δύο γκολκίπερ έπιασαν από ένα πέναλτι. Αλλά τελικά αυτό δεν έκρινε τον νικητή στη «ρώσικη ρουλέτα». Η διαδικασία των πέναλτι.