Europa League: Βατσλίκ και Βαλμπουενά πέρασαν τον Ολυμπιακό [vids]

Παρασκευή, 12 Αυγούστου 2022 - 00:25

Μετά από ένα χιτσκοκικό ματς που κρίθηκε στα πέναλτι, ο Τσέχος έπιασε το τελευταίο της Σλόβαν, ο Γάλλος ευστόχησε και οι «ερυθρόλευκοι» με 4-3 στη «ρώσικη» ρουλέτα, συνεχίζουν στη διοργάνωση όπου θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Με την… ψυχή στο στόμα ξεπέρασε ο Ολυμπιακός το «εμπόδιο» της Σλόβαν και συνεχίζεται στο Europa League. Σε ένα ματς που δύο φορές ο Ολυμπιακός πήγε να «χύσει την καρδάρα με το γάλα», καθώς δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις του ματς και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης, την τρίτη ήταν αλλιώς! Στο τελευταίο πέναλτι της Σλόβαν, ο Βατσλίκ απέκρουσε την εκτέλεση του Τσακβετάντζε.

Εν συνεχεία, ο Βαλμπουενά ευστόχησε και με 4-3 στα πέναλτι, οι «ερυθρόλευκοι» για πρώτη φορά στην ιστορία τους, στην Ευρώπη, προκρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Συνεχίζουν στο Europa League. Αλλά εξασφάλισαν, στη χειρότερη, συμμετοχή στους ομίλους του Conference League, αν δεν τα καταφέρουν στα ματς των play off κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού.

Τα γκολ του ματς

Η αναμέτρηση ήταν άκρως συναρπαστική. Ο Ολυμπιακός είχε στο δίλεπτο 23’-25’ δύο μεγάλες ευκαιρίες με Μασούρα και Ελ Αραμπί. Το γκολ στο πρώτο μέρος δεν ήρθε. Τελικά, στο 54’ ο Μασούρας άφησε για τον Ζίνκερναγκελ κι εκείνος, με μια «φωτοβολίδα», άνοιξε το σκορ 0-1. Στο φινάλε του ματς υπήρξαν πολλά νεύρα και ένταση. Η Σλόβαν πίεσε και τελικά κατάφερε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+4) να φέρει το ματς στα ίσα με τον Σάπονιτς (1-1). Στην αμέσως προηγούμενη φάση και σε αντεπίθεση, το ψηλοκρεμαστό σουτ του Μασούρα είχε σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι!

Προβάδισμα και ξανά αδράνεια

Μια εξαιρετική συνεργασία στο 101’ με το γέμισμα του Εμβιλά, την κεφαλιά-ασίστ του Μασούρα και το τελείωμα του Αγκιμπού Καμαρά, έφεραν το 1-2 για τους «ερυθρόλευκους». Όμως, οι στιγμές αδράνειας στην άμυνα δεν έλειψαν. Στο 108’ ο Γκριν από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 και έστειλε την υπόθεση της πρόκρισης, στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, η ψυχραιμία των Ελλήνων και του Βατσλίκ στο τέλος όπως και το «κρύο αίμα» του Βαλμπουενά, έδωσαν την πρόκριση στον επόμενο γύρο, στα play off του Europa League.