Europa League: Τα ζευγάρια των play off [vid]

Παρασκευή, 12 Αυγούστου 2022 - 00:55

Μετά και την πρόκριση του Ολυμπιακού στη διαδικασία των πέναλτι, οριστικοποιήθηκαν τα ματς του τελευταίου προκριματικού γύρου που οδηγεί στους ομίλους.

Η βραδιά ήταν συναρπαστική. Την έκανε ο Ολυμπιακός. Διότι το δικό του ήταν το μοναδικό ματς στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League που κρίθηκε μετά το 90λεπτο. Στις άλλες αναμετρήσεις της βραδιάς, η δουλειά τέλειωσε στην κανονική διάρκεια. Με την ΑΕΚ Λάρνακας να φτάνει στην πρόκριση μέσα στο Βελιγράδι. Κράτησε το υπέρ της 2-1 από το ματς στη Λάρνακα, πήρε την ισοπαλία 2-2 και συνεχίζει. Επόμενος αντίπαλος της η ουκρανική Ντνίπρο.

Το κυπριακό ποδόσφαιρο

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι υπάρχουν τρεις κυπριακές ομάδες στα play off. Απόλλων Λεμεσού (σ.σ.: ο αντίπαλος του Ολυμπιακού) και ΑΕΚ Λάρνακας προερχόμενοι από το Champions League και η Ομόνοια που συμμετέχει απευθείας στη διοργάνωση του Europa League. Αναλυτικά τα αποτελέσματα στις ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου, όπως και το πρόγραμμα των play off που θα διεξαχθούν στις 18 και 25 Αυγούστου, αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα του 3ου προκριματικού γύρου

Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) - Σάμροκ Ρόβερς (Iρλανδία) 1-2 (1-3)

Ελσίνκι (Φινλανδία) - Μάριμπορ (Σλοβενία) 1-0 (2-0)

Ζυρίχη (Ελβετία) - Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) 3-0 (2-0)

Σλόβατσκο (Τσεχία) - Φενέρμπαχτσε (Tουρκία) 1-1 (0-3)

Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) - Μάλμε (Σουηδία) 2-2 (0-3)

Παρτιζάν (Σερβία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 2-2 (1-2)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) - Ολυμπιακός (Ελλάδα) 3-4 πέν. [παρ. 2-2, κ.α. 1-1] (1-1)