Πρέμιερ Λιγκ: Επτάψυχη Τότεναμ, πήρε 2-2 στην έδρα της Τσέλσι (vids)

Κυριακή, 14 Αυγούστου 2022 - 20:52

Το λονδρέζικο ντέρμπι ήταν διαφήμιση του ποδοσφαίρου (αν και υπήρξε επεισόδιο Κόντε-Τούχελ), με την Τότεναμ να κάνει στις καθυστερήσεις την ζημιά στους “μπλε” χαλώντας και το σερί του Γερμανού τεχνικού που μετρούσε 7/7 νίκες απέναντι της!

Ο Κουλιμπαλί με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι στο 19', με τον Χόιμπιεργκ να γράφει το 1-1 στο 68' και τον Ρις Τζέιμς να δίνει νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 77'. Ομως τον τελευταίο λόγο είχε ο Κέιν, με την κεφαλιά του στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πέρισιτς.

Tσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Τιάγκο Σίλβα, Κουλιμπαλί, Λόφτους Τσικ, Καντέ (85' Γκάλαχερ), Ζορζίνιο (73' Αθπιλικουέτα), Κουκουρέγια, Μάουντ, Χάβερτς (90' Μπρόχα), Στέρλινγκ (84' Πούλισιτς).

Τότεναμ: Λιορίς, Έμερσον Ρουαγιάλ (82' Μόουρα), Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Σεσενιόν (57' Ρισάρλισον), Μπεντανκούρ (79' Μπισούμα), Χόιμπιεργκ, Κουλουσέβσκι, Σον (79' Πέρισιτς), Κέιν.