“Πάρτι” της ΑΕΚ στην Λαμία (0-3) +vids

Σάββατο, 20 Αυγούστου 2022 - 23:26

Εύκολο έργο είχε η Ενωση στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, αν και στο 0-0 γλίτωσε σε χαμένο πέναλτι (33’) κυριάρχησε στην Λαμία χάνοντας ευκαιρίες για ευρύτερη επικράτηση.

Από λάθος του Τζαβέλλα λίγο έλειψε να έρθει ένα απρόσμενο προβάδισμα για τους γηπεδούχους στο πέμπτο λεπτό, αλλά ο Ελληνας μπακ το διόρθωσε με καίρια παρέμβαση στον Ντε Βισέντι. Στο 21’ μετά από ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων ο Κορνέζος έκοψε τον Αραούχο, η μπάλα έφτασε στον Τσούμπερ που σούταρε άστοχα από μακρινή απόσταση.

Με την συμπλήρωση του ημιώρου η Λαμία κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Σιμάνσκι στον Σλίβκα, όμως ο Ντε Βινσέντι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε. Και όχι μόνο αυτό, καθώς στο 35’ μετά από κλέψιμο των φιλοξενούμενων και ωραίο συνδυασμό Αραούχο-Πινέδα, o Αργεντινός με πλασέ έγραψε το 0-1.

Η Ενωση είχε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ στο 43’, με το πλασέ του Τσούμπερ να περνά ελάχιστα έξω και ακόμη μεγαλύτερη στο 45’ μετά την σέντρα του Αμραμπατ και τον Μάνταλο να πιάνει ανενόχλητος άστοχη κεφαλιά.

Πλήρης "κιτρινόμαυρη" υπεροχή

Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο στην επανάληψη. Και ουσιαστικά “κλείδωσε” τους τρεις βαθμούς στο 65’, με τον Αραούχο να κλέβει από τον Τζανετόπουλο και να πλασάρει ψύχραιμα για το 0-2.

Στο 73’ ήρθε το τρίτο γκολ των κιτρινόμαυρων”, ο Βίντα έκανε ωραία ενέργεια και έδωσε στον Πινέδα με τον Μεξικανό να τελειώνει την φάση με υπέροχο πλασέ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής!

Το γκολ της.. τιμής δεν ήρθε για τους γηπεδούχους ούτε στο 84’, με τον Τσούκαλο να πιάνει πολύ ωραίο σουτ και την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι.

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Γκαραβέλης, Προβυδάκης (58' Μανούσος), Γκοράνοφ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Σλίβκα, Μπάμπης (82' Σαραμαντάς), Νούνιες, Ντε Βινσέντι (74' Τσούκαλος), Τσιλούλης

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Βίντα (83' Ρότα), Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Τσούμπερ (89' Μοχαμαντί), Άμραμπατ (89' Φράνσον), Σιμάνσκι, Γιόνσον, Πινέδα (76' Λιβάι Γκαρσία), Μάνταλος, Αραούχο (83' Μήτογλου)

20/08/2022Super League 1: Regular Season