Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Η Ελλάδα «έπεσε» στην παράταση στο Βελιγράδι

Πέμπτη, 25 Αυγούστου 2022 - 23:34

Ματσάρα ανάμεσα σε Σερβία και Ελλάδα που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο με νικήτρια τη γηπεδούχο με 100-94 (κ.α. 87-87). Μυθικός Γιάννης με 40 πόντους, τρομερός ο Γιόκιτς με 29.

Ήττα για την εθνική ομάδα στο πρώτο από τα δύο ματς για τα «παράθυρα» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος του 2023. Η Ελλάδα ηττήθηκε 100-94 από τη Σερβία στο Βελιγράδι. Με την κανονική περίοδο να λήγει 87-87 μετά το μεγάλο τρίποντο του Ντόρσεϊ, 11.5′′ πριν το φινάλε. Ωστόσο οι απουσίες των ψηλών στο τέλος μέτρησαν, καθώς εκτός του απόντα Παπαγιάννη, δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος και την παράταση ο Κώστας Αντετοκούνμπο. Ο νεαρός σέντερ είχε έναν ερεθισμό στον επιγονατιδικό τένοντα και κρίθηκε σκόπιμο να προφυλαχθεί. Μυθικός Γιάννης με 40 πόντους, εξαιρετικός Γιόκιτς με 29, αντίστοιχα.

Νωθρό ξεκίνημα

Η Ελλάδα δεν μπήκε καλά στο ματς. Στα πρώτα λεπτά υπήρχε πρόβλημα στην αντιμετώπιση του Μίτσιτς. Η άμυνα βελτιώθηκε στη συνέχεια. Έτσι το αρχικό 11-4 έγινε 17-18 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου. Τα τρίποντα των Σέρβων ήταν αυτά που έπαιξαν ρόλο και έτσι η ομάδα του Πέσιτς έκλεισε το δεκάλεπτο με 31-25. Οι Σέρβοι βρήκαν λύσεις και ξέφυγαν με 9 (37-28). Με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να δίνει λύσεις στην άμυνα και τους Ντόρσεϊ και Γιάννη στην επίθεση, η Ελλάδα γύρισε το ματς και προσπέρασε 42-40. Οι τραυματισμοί των Κώστα Αντετοκούνμπο και Μίτσιτς καθόρισαν την τροπή του ματς, ο Γιόκιτς ήταν «ζεστός» και το ημίχρονο έκλεισε 51-44.

Μεγάλη επιστροφή

Ο Γιόκιτς ήταν ασταμάτητος και η Σερβία βρέθηκε ξανά στο +10 (60-50). Με αφετηρία την άμυνα, η ελληνική ομάδα κατάφερε να επιστρέψει και πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (61-58). Οι βολές κράτησαν τους Σέρβους μπροστά. Με το φόλοου του Μιλουτίνοφ σε «νεκρό» χρόνο, το δεκάλεπτο έληξε 70-63. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλευε στην επίθεση. Αλλά οι Σέρβοι είχαν λύσεις και βρέθηκαν στο +9 (79-70). Αντεπίθεση για την Ελλάδα με «όπλο» την άμυνα και επιστροφή στο ματς (79-76). Το σουτ εκτός ισορροπίας του Γιόκιτς έφερε τη Σερβία στο +8 (87-79), αλλά ένα τρίποντο του Θανάση, ένα καλάθι του Γιάννη και το μεγάλο τρίποντο του Ντόρσεϊ έφεραν το 87-87 και έστειλαν το ματς στην παράταση.

«Λύγισε» η Ελλάδα

Οι απουσίες μέσα στη ρακέτα μέτρησαν στην παράταση. Ο Γιόκιτς έδινε λύσεις, ο Γιάννης σκόραρε. Με το ματς με είναι ξανά σε απόσταση ενός σουτ (95-92). Όμως τα λάθη των διεθνών έδωσαν… αέρα 6 πόντων στη Σερβία (98-92) για να λήξει το ματς 100-94.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87, παρ. 100-94.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ματς.