Europa League: Η Ελσίνκι έκανε το… θαύμα της

Παρασκευή, 26 Αυγούστου 2022 - 00:07

Η φινλανδική ομάδα υπερασπίστηκε στη Δανία την εντός έδρας νίκη και πέρασε στους ομίλους. Τα φαβορί την ακολούθησαν.

Τα play off του Europa League ολοκληρώθηκαν. Με την Ελσίνκι να κάνει τη μίνι… έκπληξη. Μετά τη νίκη 1-0 στη Φινλανδία κόντρα στη Σίλκεμποργκ, άντεξε στον επαναληπτικό της Δανίας. Έτσι πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους. Το ίδιο και τα φαβορί στα ματς που έγινε την Πέμπτη το βράδυ. Περισσότερο δυσκολεύτηκαν η Λουντογκόρετς και η Σέριφ Τίρασπολ.

Οι Βούλγαροι πέτυχαν το «χρυσό» γκολ στο τελευταία λεπτό της παράτασης. Όσον αφορά στους Μολδαβούς που την περασμένη σεζόν είχε προκαλέσει αίσθηση με την πορεία τους στους ομίλους του Champions League, αυτή τη φορά κόντρα στην Πιούνικ έφτασαν ως τα πέναλτι για να περάσουν στους ομίλους του Europa League.

Ζαλγκίρις - Λουντογκόρετς 3-3 παρ. [κ.α. 3-2] (0-1)

(1' Ουρέγκα, 16' Μπουφ, 63' Ολιβέιρα - 8' Τισέρα, 57' Τισέρα, 120' πέν. Βέρντον)

Σίλκεμποργκ - Ελσίνκι 1-1 (0-1)