Premier League: Κι άλλη ήττα της Τσέλσι, 2-1 από Σαουθάμπτον

Τρίτη, 30 Αυγούστου 2022 - 23:53

Αν και προηγήθηκαν, οι "μπλε" ηττήθηκαν στην έδρα των "Αγίων" μένοντας με 7 βαθμούς έπειτα από 5 αγωνιστικές.

Το σχετικά γρήγορο γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην Τσέλσι τη νίκη στο St Mary’s επί της Σαουθάμπτον. Οι πάντα σκληροτράχηλοι «Άγιοι» του Ραλφ Χαζενχούτλ, γύρισαν το ματς με τον Λαβιά στο 28’ και τον Άρμστρονγκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και απείλησαν και με τρίτο γκολ τους «μπλε».

Ο Αυστριακός κόουτς έστησε έξυπνα την ομάδα του, κόβοντας τους διαδρόμους για την εστία του Μπαζούνου και σταδικά η Τσέλσι ξέμεινε από ιδέες.

Στα άλλα παιχνίδια, η Κρίσταλ Πάλας με τον Ζαχά να επιστρέφει και να σκοράρει στο 58’, ισοφαρίστηκε στο 88′ από τον Γουισά και έμεινε στο 1-1 με την Μπρέντφορντ και η Φούλαμ υποχρέωσε την Μπράιτον στην πρώτη της φετινή ήττα με 2-1 (48’ Μίτροβιτς, 55’ αυτ. Ντανκ – 60’ πεν. ΜακΆλιστερ).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μπαζούνου, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέλα – Κότσαπ, Σαλισού, Περό, Πρόουζ, Λάβια, Άρμστρονγκ, Ντιαλό, Ελιουνούσι, Άνταμς.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Κουλιμπαλί, Λόφτους Τσικ, Ζορζλίνιο, Κουκουρέγια, Ζιγές, Χάβερτς ,Μάουντ, Στέρλινγκ.