Serie A: Θρίαμβος της Μίλαν στο ντέρμπι! (vid)

Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:05

Αν και βρέθηκε να χάνει, η Μίλαν με show των Λεάο και Μενιάν λύγισε με 3-2 την Ιντερ και πέρασε στην κορυφή.

H Ίντερ είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 11' όταν μετά από γύρισμα του Μπαρέλα ο Σκίνιαρ σούταρε, η μπάλα κόντραρε και βγήκε σε κόρνερ. Δέκα λεπτά αργότερα στο 21' οι Νερατζούρι κυκλοφόρησαν εξαιρετικά τη μπάλα, ο Κορέα έκανε το τακουνάκι και ο Μπρόζοβιτς νίκησε σε τετ α τετ τον Μενιάν για το 0-1. Οι Ροσονέρι απάντησαν μετά από επτά λεπτά (28') όταν ο Τονάλι έβγαλε κάθετη πάσα και ο Λεάο με σουτ από δύσκολη θέση ισοφάρισε. Στη συνέχεια η Μίλαν πίεσε και οι ποδοσφαιριστές του Ιντζάγκι περίμεναν τη στιγμή τους για να «χτυπήσουν» ξανά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένα από τα καλύτερα 45λεπτα που θα δούμε φέτος στην Serie A. Στο 54’ ο Λεάο έφυγε κλασικά από αριστερά και έκοψε την μπάλα στον Ζιρού ο οποίος με τη μία βρήκε τη γωνία του Χαντάνοβιτς και στο 60’ ο Πορτογάλος εξτρέμ πέρασε 3 αντιπάλους και με άνεση έστειλε και πάλι την μπάλα στα πλαϊνά δίχτυα του Σλοβένου keeper για το 3-1.

Η Ιντερ όμως δεν το έβαλε κάτω. Ο Τζέκο πέρασε ως αλλαγή και με ωραίο πλασέ από κοντά έστειλε την μπάλα δοκάρι-και-μέσα μετά το γύρισμα του Νταρμιάν από αριστερά. Δυστυχώς για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, το 3-2 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε αφού ο Μενιάν έκανε στο φινάλε δύο επεμβάσεις παγκόσμιας κλάσης κρατώντας την τεράστια νίκη για την Μίλαν.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια (84' Καλάμπρια), Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Τονάλι (84' Πόμπεγκα), Μπενασέρ, Μεσίας (72' Σαλεμάκερς), Ντε Κετελάρε (63' Ντίαθ), Λεάο, Ζιρού (73' Ορίγκι)

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι (84' Ντ' Αμπρόζιο), Μπαστόνι (64' Ντιμάρκο), Ντάμφρις, Μπαρέλα (63' Μχιταριάν), Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου, Νταρμιάν (84' Γκόζενς), Κορέα (64' Τζέκο), Μαρτίνες.