Bundesliga: Άλμα πεντάδας για την Μάιντζ [vids]

Κυριακή, 4 Σεπτεμβρίου 2022 - 20:48

Νίκησε 1-0 στην έδρα της Γκλάντμπαχ και είναι στο -2 από την κορυφή στη Γερμανία.

Αρκετά ψηλά στη βαθμολογία της Bundesliga, μετά και την 5η αγωνιστική είναι η Μάιντζ. Διότι το απόγευμα της Κυριακής πέτυχε ένα μεγάλο διπλό μέσα στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Ένα αποτέλεσμα που την έφερε στους 10 βαθμούς, στο -2 από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Όλα έγιναν μέσα σε ένα τρίλεπτο, στο δεύτερο ημίχρονο. Η αποβολή του Ιτακούρα (53') για την Μπορούσια άλλαξε τα δεδομένα στο ματς. Ο Μάρτιν σκόραρε άμεσα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ και έβαλε μπροστά στο σκορ την Μάιντζ (55'). Αυτό το 0-1 δεν άλλαξε ως το φινάλε και η Μάιντζ «σκαρφάλωσε» στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Χέρτα πέτυχε μεγάλο «διπλό» στη Βαυαρία. Αποτέλεσμα που έβγαλε την ομάδα του Βερολίνου από τη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς ήταν η πρώτη φετινή της. Νίκη 2-0 στην έδρα της Άουγκσμπουργκ. Τα γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Λουκεμπάκιο (57') και Ρίχτερ (90'+3).

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.