Conference League: Η Ντνίπρο «πλήγωσε» τον Απόλλωνα [vids]

Πέμπτη, 15 Σεπτεμβρίου 2022 - 22:41

Η κυπριακή ομάδα ήταν πολύ κακή στο πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε 3-1 στην έδρα της. Νίκες για τα φαβορί στα άλλα ματς.

Το πάθημα του αποκλεισμού από την ΑΕΚ Λάρνακας έγινε μάθημα για την Ντνίπρο. Η ουκρανική ομάδα, στο δεύτερο της φετινό ταξίδι στην Κύπρο, ήταν πιο «ψιλιασμένη». Με αποτέλεσμα στο ματς με τον Απόλλωνα Λεμεσού να πετύχει μεγάλη νίκη με 3-1.

Εξαιρετική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο και τρία γκολ για τη Ντνίπρο. Στο 11' ο Ρουμπτσίνσκι, στο 26' και το 45' ο Ντόβμπουκ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 0-3 για την ουκρανική ομάδα. Ο Απόλλων στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές. Στο 57' μείωσε ο Πίττας, αλλά οι πρωταθλητές Κύπρου δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάνω. Αν και προσπάθησαν, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και ηττήθηκαν 3-1.

Στα άλλα ματς, τα φαβορί «καθάρισαν», είτε εύκολα, είτε δύσκολα.

Αλκμάαρ - Βαντούζ 4-1

Γάνδη - Σάμροκ Ρόβερς 3-0

Ζαλγκίρις - Βασιλεία 0-1

Κλουζ - Σίβασπορ 0-1

Τζουργκάρντεν - Μόλντε 3-2

Πιούνικ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-0

Σλάβια Πράγας - Μπαλκάνι 3-2