Premier League: Περίπατος για Μάντσεστερ Σίτι (vids)

Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022 - 19:37

Εύκολο έργο είχε η Μάντσεστερ Σίτι στο «Μολινό», επικρατώντας με 3-0 της Γουλβς για την 8η αγωνιστική. Ισόπαλο 1-1 το Νιούκαστλ-Μπόρνμουθ.

Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα με τον Τζακ Γκρίλις και “καθάρισε” το ματς από το πρώτο ημίχρονο, με τον Χάαλαντ να κάνει νέο ρεκόρ, σκοράροντας για τέταρτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι στο ξεκίνημα της σεζόν, και τη Γουλβς να μένει με 10 παίκτες από το 33′ με την αποβολή του Κόλινς.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε για τους “Πολίτες” στο 69′ ο Φόντεν, από τη δεύτερη ασίστ του Ντε Μπρούινε στο ματς, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να προσπερνάει την Άρσεναλ με 2 βαθμούς και ένα ματς παραπάνω στη βαθμολογία της Premier League.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ 1-1

Η Νιουκάστλ είχε ευκαιρίες, δοκάρια, όχι όμως και τον τρόπο να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μπόρνμουθ. Η νεοφώτιστη απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» κι έμεινε αήττητη απέναντι σε ομάδες που δεν ανήκουν στο Big 6! Νιούκαστλ ι έμεινε χωρίς νίκη για 6ο σερί ματς, εκ των οποίων τα 5 ήταν ισόπαλα (συν την ήττα από τη Λίβερπουλ με 2-1 στις καθυστερήσεις).

Οι "ανθρακωρύχοι", που ξεκίνησαν τη σεζόν με πολλές φιλοδοξίες, μετά τις μεταγραφικές κινήσεις που έκαναν οι νέοι Σαουδάραβες ιδιοκτήτες τους, έπαιξαν σαν τη... γάτα με το ποντίκι την Μπόρνμουθ στο πρώτο μέρος, όμως όλες οι προσπάθειές τους σταμάτησαν πάνω στον εντυπωσιακό Νέτο, ο οποίος "κατέβασε ρολά" με 5 επεμβάσεις.

Σαν να μην έφτανε αυτό, η Μπόρνμουθ (που δείχνει να "συνέρχεται" μετά την συντριβή της από τη Λίβερπουλ με 9-0, μετρώντας έκτοτε 2 ισοπαλίες και μία νίκη) πήρε το προβάδισμα με τον Μπίλινγκ στο 62'. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ίσακ με πέναλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όμως στο διάστημα που απέμενε η Νιούκαστλ δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ και μοιραία έμεινε σε ακόμα ένα "Χ".

H 8η αγωνιστική

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 1-0 (41' Ράμσεϊ)

Νότιγχαμ Φόρεστ - Φούλαμ 2-3 (11' Αβονίγι, 77' Ο' Μπράιεν - 54' Αντοραμπιόγιο, 57' Παλίνια, 60' Ριντ)

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 0-3 (1' Γκρίλις, 16' Χάαλαντ, 69' Φόντεν)

Νιούκαστλ - Μπόρνμουθ 1-1 (67' πεν. Ισάκ - 62' Μπίλινγκ)

Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας ΑΝΑΒΟΛΗ

Τότεναμ - Λέστερ 6-2 (8΄ Κέιν, 21΄ Ντάιερ, 49΄ Μπεντανκούρ, 73΄,84΄,88΄ Σον - 6΄πεν. Τίλεμανς, 41΄ Μάντισον)