Europa Conference League: Απόλυτες Βιγιαρεάλ και Άλκμααρ

Παρασκευή, 7 Οκτωβρίου 2022 - 03:19

Τρία στα τρία για το «κίτρινο υποβρύχιο» και την ΑΖ που τα βρήκε… μπαστούνια απέναντι στον Απόλλωνα Λεμεσού.

Τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς για την Άλκμααρ και τη Βιγιαρεάλ. Ωστόσο ήταν οι μοναδικές ομάδες που αξιοποίησαν τον παράγοντα έδρα. Με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Η ΑΖ τα βρήκε δύσκολα κόντρα στον μαχητικό Απόλλωνα Λεμεσού. Το πρώτο γκολ των Ολλανδών ήρθε από ασίστ του Χατζηδιάκου. Η νίκη τους, ωστόσο, διαμορφώθηκε πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Ο αριθμός πέντε χαρακτήρισε και το ματς της Βιγιαρεάλ με την Αούστρια Βιέννης. Όμως, εκεί το «κίτρινο υποβρύχιο» νίκησε 5-0 και συνέχισε με το απόλυτο στη διοργάνωση. Πρωταγωνιστής ο Χοσέ Μοράλες με τρία γκολ. Καθώς έκανε το πρώτο χατ-τρικ στην καριέρα του.

Στα άλλα ματς της βραδινής ζώνης, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τα νικηφόρα αποτελέσματα. Σλόβαν Μπρατισλάβας, Τζουργκάρντεν, Παρτιζάν, Κλουζ και Φιορεντίνα. Επιπλέον, η Μπασακσεχίρ «κόλλησε» στο ματς με την Ρίγα και έμεινε στο 0-0. Αναλυτικά τα ματς και οι σκόρερ…

Άλκμααρ-Απόλλων Λεμεσού 3-2

(16' ‘Οντγκαρντ, 62' πέν. Ντε Βιτ, 85' Κάρλσον - 19' Γιούστεν, 71' Καμπράλ)

Βασιλεία-Σλόβαν Μπρατισλάβας 0-2

(35' Πάουστσεκ, 45'+1 Γκάβριτς)

Βιγιαρεάλ-Αούστρια Βιέννης 5-0

(18' Μπαένα, 43' Νταζουμά, 76', 80', 88' Μοράλες)

Χαρτς-Φιορεντίνα 0-3
(4' Μαντραγκόρα, 42' Κουαμέ, 79' Γιόβιτς)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.