Premier League: Η Άρσεναλ «καθάρισε» και τη Λίβερπουλ [vids]

Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2022 - 20:41

Η ομάδα του Αρτέτα νίκησε 3-2 την αντίστοιχη του Κλοπ, παίρνοντας ένα ακόμα εντός έδρας ντέρμπι, που την έφερε ξανά μόνη πρώτη.

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας επέστρεψε η Άρσεναλ. Η ομάδα του Αρτέτα πήρε ένα ακόμα, εντός έδρας, ντέρμπι. Μετά τη νίκη κόντρα στην Τότεναμ, σειρά είχε η Λίβερπουλ. Οι Λονδρέζοι πέτυχαν γκολ στο πρώτο λεπτό και μετέφεραν με το… καλημέρα την πίεση στην ομάδα του Κλοπ. Εκείνη αντέδρασε και με τον Νούνιες ισοφάρισε. Ωστόσο το γκολ του Σακά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν κάτι παραπάνω από κομβικό για τους «Gunners». Διότι ήταν σαν… μαχαιριά για τους Reds. Αν και εκείνοι έβγαλαν αντίδραση και τελικά ισοφάρισαν δεύτερη φορά με τον Φιρμίνο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, ο Σακά ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» και με 3-2 πήραν τη νίκη, που τους έφερε ξανά μόνους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στα άλλα δύο ματς που έγιναν νωρίς «μίλησαν» οι έδρες. Και όχι μόνο. Διότι Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας πανηγύρισαν τα τρίποντα με αντίστοιχο τρόπο, δηλαδή με ανατροπή. Κατακτώντας πολύ σημαντικές νίκες για τη συνέχεια. Διότι με τις επιτυχίες τους, πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα. Δείτε τα αποτελέσματα, τους σκόρερ και τις καλύτερες στιγμές των ματς…

Γουέστ Χαμ - Φούλαμ 3-1

(29' πέν. Μπόουεν, 62' Σκαμάκα, 90'+1 Αντόνιο - 5' Περέιρα)

Κρίσταλ Πάλας - Λιντς 2-1