Premier League: Τρίποντο με «υπογραφή» Κριστιάνο [vid]

Κυριακή, 9 Οκτωβρίου 2022 - 23:13

Σημαντικό τρίποντο με ανατροπή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, 2-1 την Έβερτον στο «Goodison Park».

Μετά τη συντριβή στο ντέρμπι του Μάντσεστερ από τη Σίτι, η Γιουνάιτεντ έβγαλε αντίδραση και έδειξε χαρακτήρα. Νίκη, έστω και δύσκολα, στο Europa League κόντρα στην Ομόνοια, στην Κύπρο την περασμένη Πέμπτη. Επιπλέον, άλλη μια απόψε. Στη Premier League, 2-1 την Έβερτον στο «Goodison Park». Αποτέλεσμα που την ανέβασε στην 5η θέση, με 15 βαθμούς και ματς λιγότερο.

Ειδικότερα, αυτή η νίκη έχει μεγάλη αξία. Διότι ήρθε με ανατροπή μέσα στο πρώτο ημίχρονο. Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν στο 5', με το εξαιρετικό σουτ του Ιβόμπι λίγο έξω από την περιοχή. Όμως, η ομάδα του Τεν Χάαγκ δεν πτοήθηκε. Κατάφερε να φτάσει αρκετά νωρίς στην ισοφάριση. Στο 15' η κάθετη πάσα του Μαρσιάλ έβγαλε τον Άντονι σε θέση βολής και εκείνος σημάδεψε σωστά, πετυχαίνοντας άμεσα το 1-1.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μετά το γκολ της ισοφάρισης δημιούργησαν πολλές φάσης. Τελικά δικαιώθηκε η υπεροχή τους στο 44'. Το κλέψιμο του Κασεμίρο και η κάθετη μπαλιά για τον Κριστιάνο ήταν το μισό γκολ. Ο CR7 μπήκε στην περιοχή και «εκτέλεσε» για το 1-2. Η Γιουνάιτεντ πέτυχε ένα ακόμα γκολ. Στο 81' σκόραρε και ο Ράσφορντ, αλλά αυτό δεν μέτρησε καθώς ο σκόρερ είχε κάνει χέρι, όταν πέρασε τον Ταρκόβσκι.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.