Champions League: Θρίαμβος της Μακάμπι Χάιφα, 2-0 την Γιουβέντους!

Τρίτη, 11 Οκτωβρίου 2022 - 21:39

Ισως τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας τους -πρώτη σε ομίλους Champions League μετά το 2002- πανηγύρισαν οι Ισραηλινοί σε βάρος της Κυρίας” που μόνο με... θαύμα πλέον θα αποφύγει τον αποκλεισμό!

Απόλυτος πρωταγωνιστής της Μακάμπι Χάιφα ο Ατζίλι, έκανε αρχικά το 1-0 με κεφαλιά στο 7′ έπειτα από ωραία σέντρα από τα αριστερά, ενώ διπλασίασε τα τέρματα του με ωραίο σουτ εντός περιοχής στο 42′!

Η ομάδα του Μπακχάρ έπιασε την Γιουβέντους στους τρεις βαθμούς και ουσιαστικά είναι πλέον μάχη μεταξύ τους για την τρίτη θέση (στις 22:00 η σέντρα του Παρί Σεν Ζερμέν-Μπενφίκα). Με την Παρί Σεν Ζερμέν εκτός έδρας παίζει την επόμενη αγωνιστική η Μακάμπι, με την Μπενφίκα στην Πορτογαλία η Γιουβέντους.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν... μονότερμα τους "μπιανκονέρι" σε ένα μεγάλο μέρος του 1ου ημιχρόνου, με τον Ομέρ Ατζίλι να σκοράρει μόλις στο 7'. Στην επόμενη φάση ο Τζαρόν Σερί είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ και λίγο αργότερα ο VAR τους αρνήθηκε ένα πέναλτι. Οι αποσβολωμένοι Ιταλοί έχασαν στο 24' τον Ντι Μαρία με τραυματισμό και με εξαίρεση μια καλή στιγμή του Αρκάντιους Μίλικ που τον αντικατέστησε, δεν είχαν να επιδείξουν κάτι στο 1ο μέρος. Στο 2ο ημίχρονο, μόλις μία ευκαιρία του Ντούσαν Βλάχοβιτς και μία με τον Ντανιέλε Ρουγκάνι έφτιαξε η Γιουβέντους, με τη Μακάμπι να διατηρεί τα υψηλά στάνταρ απόδοσης και να απειλεί κι αυτή τον Βόιτσιεχ Σέσνι.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ: Κοέν, Σούντγκρεν, Μπατουμπινσικά, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (71' Μεναχέμ), Λαβί, Μουχαμάντ (86' Τσιμπότα), Σερί, Ατζίλι (66' Σεκ), Πιερό (86' Ρουκαβίτσια), Νταβίντ (72' Αμπού Φανί)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντανίλο (68' Κεν), Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Σάντρο (74' Σοουλέ), Κουαδράδο, Παρέδες (46' Λοκατέλι), Ραμπιό, Μακένι (46' Κόστιτς), Ντι Μαρία (24' Μίλικ), Βλάχοβιτς