Europa League: Το απόλυτο για Σοσιεδάδ, Φράιμπουργκ, Άρσεναλ - Εντυπωσιακή Τραμπζονσπόρ [vids]

Παρασκευή, 14 Οκτωβρίου 2022 - 00:21

Προχωρούν ακάθεκτες οι τρεις ομάδες. Τεσσέρα στη Μονακό για την ομάδα του Μπακασέτα. «Λύγισε» στις καθυστερήσεις η Ομόνοια στο «Old Trafford».

Συναρπαστικά ματς έγιναν στο πλαίσιο της 4 αγωνιστικής των ομίλων του Europa League. Σε αρκετούς ομίλους ξεκαθάρισαν τα πράγματα όσον αφορά στην πρόκριση. Στο δεύτερο όμιλο, Φενέρμπαχτσε και Ρεν πέρασαν. Το ίδιο και η Μπέτις από τον τρίτο και η Σοσιεδάδ από τον πέμπτο.

Η ισπανική ομάδα μαζί με την Φράιμπουργκ και Άρσεναλ είναι οι τρεις ομάδες με το απόλυτο. Βέβαια, οι Λονδρέζοι έχουν ένα ματς λιγότερο. Αυτό με την Αϊντχόφεν που θα γίνει την άλλη Πέμπτη. Αν νικήσουν περνούν και εκείνοι. Πρόκριση έχει πάρει και η γερμανική ομάδα στον όμιλο (7ος) του Ολυμπιακού.

Από τα αποτελέσματα της βραδιάς ξεχωρίζει η 4άρα της Τραμπζονσπόρ κόντρα στη Μονακό, αλλά και η μεγάλη προσπάθεια που έκανε η Ομόνοια στο Μάντσεστερ. Οι «τριφυλλοφόροι» κρατούσαν το 0-0 ως τις καθυστερήσεις, αλλά «λύγισαν» από το γκολ του ΜακΤόμινεϊ (90'+3).

Ήττα και για την ΑΕΚ Λάρνακας από την Φενέρμπαχτσε στην Κύπρο. Το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Αϊντχόφεν, 5-0 τη Ζυρίχη. «Τρελό» ματς έγινε στο Βέλγιο. Η Μπράγκα προηγήθηκε 3-1, αλλά η Ουνιόν Σεντ Γκιλουάζ έκανε come back και πήρε τον πόντο. Αναλυτικά τα ματς, οι σκόρερ και τα highlights από τα περισσότερα ματς της 4ης αγωνιστικής.

ΑΕΚ Λάρνακας - Φενερμπαχτσέ 1-2

(52' πέν. Τριτσκόφσκι - 16' Ζοάο Πέδρο, 80' πέν. Μπατσουαγί)

Ντινάμο Κιέβου - Ρεν 0-1