Super League: Πολύτιμη νίκη του Βόλου, 2-1 τον Λεβαδειακό (vid)

Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2022 - 19:12

Τέταρτο διαδοχικό τρίποντο πανηγύρισαν οι Θεσσαλοί σε βάρος του αξιόμαχουΛεβαδειακό με 2-1 και φιγουράρουν στη δεύτερη θέση.

Οι Βοιωτοί προηγήθηκαν με φάουλ του Τιερί Μουτίνιο (53’) ωστόσο οι Θεσσαλοί γύρισαν το ματς σε έξι λεπτά με τους Τάσο Τσοκάνη (62’) και Μίλος Ντέλετιτς (67’), ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση.

Ο Λεβαδειακός στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο περιορίζοντας τα επιθετικά ατού του Βόλου και μάλιστα θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα σε δύο περιπτώσεις απειλώντας από στατικές φάσεις. Πρώτα στο 25', όταν μετά από κεφαλιά του Βινίσιους, ο Τορό με προβολή στο πίσω δοκάρι δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον Κλέιμαν και λίγο αργότερα στο 31', όταν πάλι ο Κλέιμαν με το ένα χέρι απέκρουσε την κεφαλιά του Λιάγκα κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Η σειρά του Βόλου να απειλήσει ήρθε στο 38’ όταν Φερνάντες και Οζέγκοβιτς συνεργάστηκαν ωραία, αλλά ο δεύτερος δεν μπόρεσε σχεδόν από τη μικρή περιοχή να σκοράρει! Ο Δούμτσιος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απείλησε από κοντά, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις σημαντικές ευκαιρίες τους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μουτίνιο στο 52', ο Τσοκάνης δέκα λεπτά μετά έφερε το ματς στα ίσια και ο Τσοκάνης ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Μετά την ανατροπή των Θεσσαλών, ο Λεβαδειακός πήρε τα ρίσκα του, όντας πίσω στο σκορ στην προσπάθειά του να πάρει έστω έναν βαθμό από το Πανθεσσαλικό, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Βέλιτς πίεσαν ψηλά και είχαν την ευκαιρία με τον τον Τσιριγώτη, ο οποίος προσπάθησε στο 86ο λεπτό να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά, όμως πάνω στη γραμμή απομακρύνθηκε η προσπάθειά του. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κώστας Μπράτσος για διαμαρτυρία.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Άλχο, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεσκίδα (69' Νοκέρ), Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς (83' Ματίγια), Οζέγκοβιτς (76' Κούτσιας)

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Παναγιώτου (74' Λούα Λούα), Βινίσιους, Λιάγκας, Τσάπρας, Μεχία, Νίκας, Μουτίνιο, Τορό (74' Χάμοντ), Βρακάς (46' Μπαχανάκ), Δούμτσιος (62' Τσιριγώτης)