Super League: Ούτε τώρα ο Ιωνικός, 2-2 με ΠΑΣ (vid)

Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2022 - 18:45

Ο Ιωνικός προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο κόντρα στον ΠΑΣ αλλά η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε βαθμό (2-2) κρατώντας χαμηλά στην κατάταξη τους χωρίς νίκη Νικαιώτες.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Ιωνικό να είναι ανώτερος στο πρώτο μέρος και τον ΠΑΣ να ισορροπεί στο δεύτερο. Οι Νικαιώτες προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατόρθωσαν να διαχειριστούν σωστά το ξεκάθαρο προβάδισμά τους. Ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε, είχε δοκάρι και τελικά με δύο πέναλτι (το δεύτερο έφερε διαμαρτυρίες) έκανε το 2-2 πέντε λεπτά πριν τα 90’ και έφυγε με «χρυσό» βαθμό απ’ τη Νεάπολη. Ετσι οι νικητές ανέβηκαν στους 6 βαθμούς και την 11η θέση, ενώ ο Ιωνικός έχει μόλις τρεις.

Κορυφαίοι για τις δύο ομάδες, οι πρωταγωνιστές των καθοριστικών στιγμών. Ο Άοσμαν είχε ασίστ και γκολ, ενώ ο Λοβέρα έβαλε εξαιρετικό γκολ για τους γηπεδούχους, τη στιγμή που ο Εραμούσπε ήταν ψύχραιμος και πέτυχε δύο γκολ απ’ την άσπρη βούλα, ενώ είχε και το δοκάρι του ΠΑΣ!

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Κάνιας, Φαντιγκά, Λοβέρα (86’ Μεντόσα), Άοσμαν (80’ Μάσας), Ελευθεριάδης (59’ Σεμπά), Μάντζης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θ. Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος, Ριένστρα (46’ Τζίμας), Μπιλμπάο (46’ Κιάκος), Ροσέρο, Παμλίδης (75’ Μορέιρα), Μπαλάν.

23/10/2022Super League 1: Regular Season