Bundesliga: Εβγαλε το.. εξάσφαιρο η Μπάγερν (vids)

Σάββατο, 29 Οκτωβρίου 2022 - 18:55

Οι Βαυαροί σκόρπισαν με 6-2 την Μάιντζ και ανέβηκαν στην κορυφή. Μεγάλες νίκες για Λειψία (2-0 την Λεβερκούζεν), Στουτγάρδη (2-1 την Αουγκσμπουργκ) και Βόλφσμπουργκ (4-0 την Μπόχουμ).

Πλέον η Μπάγερν θα περιμένοντας το αυριανό παιχνίδι της Ουνιόν με τη Γκλάντμπαχ για να δει αν θα παραμείνει πρώτη. Εξι διαφορετικούς σκόρερ είχε η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν, μεταξύ αυτών και ο 17χρονος Τελ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 5ο λεπτό με τον Σερζ Γκνάμπρι, ενώ ο Τζαμάλ Μουσιάλα έκανε το 2-0 στο 28ο λεπτό.

Στο 43', ο Σαντιό Μανέ κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε την εκτέλεση του. Ο Τσέντνερ έπιασε το πέναλτι, ωστόσο ο Μανέ πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 3-0. Η Μάιντς έχασε πέναλτι με τον Μπούρκαρντ στο 45′ και μείωσε σε 3-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Βίντμερ, ενώ ο… χορός των γκολ συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Με το τέρμα που σημείωσε ο Γκορέτσκα έγινε το 4-1 στο 58ο λεπτό, ο 17χρονος Ματίς Τελ έκανε το 5-1 στο 79ο λεπτό, ο Μάρκους Ινγκβάρτσεν μείωσε σε 5-2 στο 82ο λεπτό και ο Τσούπο Μοτίνγκ διαμόρφωσε το τελικό 6-2 στο 86′.

Η Λειψία συνεχίζει την ανοδική πορεία της στο πρωτάθλημα, με τη νίκη 2-0 επί της Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε δεν εντυπωσίασε, ωστόσο είχε σε καλή μέρα τον Κριστοφέρ Ενκουνκού, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 32'. Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες μέχρι ο Τίμο Βέρνερ να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στουτγκάρδη πήρε μεγάλη ανάσα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, με νίκη 2-1 στις καθυστερήσεις χάρη στο γκολ του Βάλντεμαρ Άντον, αν και δεν αγωνίστηκε κανείς Έλληνας. Ο Ντίνος Μαυροπάνος αντιμετωπίζει μυικό πρόβλημα, ενώ ο Θωμάς Καστανάρας έμεινε στον πάγκο.

Στον πάγκο άρχισαν και οι δύο Έλληνες της Μπόχουμ, στην εκτός έδρας συντριβή με 4-0 από τη Βόλφσμπουργκ. Ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στον αγώνα στο 73ο λεπτό κι ο Βασίλης Λαμπρόπουλος δεν χρησιμοποιήθηκε.

Η 12η αγωνιστική

Βέρντερ Βρέμης-Χέρτα Βερολίνου 1-0 (85' Φίλκρουγκ)

Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς 6-2 (5' Γκνάμπρι, 28' Μουσιάλα, 43' Μανέ, 58' Γκορέτσκα, 79' Τελ, 86' Τσούπο Μοτίνγκ - 45'+ Βίντνερ, 82' Ινγκβάρτσεν)

Λειψία-Λεβερκούζεν 2-0 (32' Ενκουκού, 83' Βέρνερ)

Βόλφσμπουργκ-Μπόχουμ 4-0 (28', 58' Ενμετσά, 35' Μπάκου, 80' Βιντ)

Στουτγκάρδη-Αουγκσμπουργκ 2-1 (15' Γκιρασί 90+1 Άντον - 4' Νιεντερλέχνερ)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Ντόρτμουντ (19:30)

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ (30/10, 16:30)

Σάλκε-Φράιμπουργκ (30/10, 18:30)

Κολωνία-Χόφενχαϊμ (30/10, 20:30)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.