Serie A: Η Αταλάντα δεύτερη - «Γκέλα» της Μίλαν [vids]

Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2022 - 23:46

«Φρένο» στην πορεία της Μίλαν έβαλε η Τορίνο κι έτσι οι «μπεργκαμάσκι» τους προσπέρασαν, μετά το «διπλό» με την Έμπολι.

Όλοι «δούλεψαν» για την Νάπολι. Οι «παρτενοπέι» απέκτησαν διαφορά 5 βαθμών στη «μάχη» για το ιταλικό πρωτάθλημα. Διότι η Μίλαν που την καταδίωκε σε απόσταση… βολής, έκανε «στάση» στο Τορίνο. Η «γκρανάτα» επικράτησε 2-1 της Μίλαν. Με την Αταλάντα να είναι κερδισμένη, καθώς πέρασε από την έδρα της Έμπολι, προσπέρασε τους «ροσονέρι» και είναι πλέον δεύτερη.

Αλλά δεν ήταν μόνο η Μίλαν που «γκέλαρε»! Αποτυχία είχε και η Λάτσιο, εντός έδρας, με την Σαλερνιτάνα. Σε ένα ματς που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δέχθηκε τρία γκολ στο δεύτερο. Επιπλέον, μεγάλη νίκη πήρε και η Φιορεντίνα. Στο ματς με την Σπέτσια όπου ο Δημήτρης Νικολάου ήταν ο αρνητικός πρωταγωνιστής. Ο Έλληνας αμυντικός αποβλήθηκε στο 82' για χτύπημα στον Καμπράλ, σε μια φάση που η απόφαση ήρθε μετά τον έλεγχο της φάσης από το VAR.

Έμπολι - Αταλάντα 0-2

(32' Χάτεμπεερ, 59' Λούκμαν)

Kρεμονέζε - Ουντινέζε 0-0

Σπέτσια - Φιορεντίνα 1-2

(35' Ενζολά - 14' Μιλένκοβιτς, 90' Καμπράλ)

Λάτσιο - Σαλερνιτάνα 1-3

(41' Ζακάκι - 51' Καντρέβα, 68' Φάτζιο, 76' Ντιά)

Τορίνο - Μίλαν 2-1

(35' Ντζίντζι, 37' Μίραντσουκ - 67' Μεσσίας)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.