Premier League: Λύτρωση στο 95' με Χάαλαντ! (vids)

Σάββατο, 5 Νοεμβρίου 2022 - 19:23

Με πέναλτι του Χάαλαντ στο 95’ η Σίτι των 10 παικτών νίκησε 2-1 την Φούλαμ και πέρασε στην κορυφή. Στο τέλος έσωσε και η Νότιγχαμ Φόρεστ ένα βαθμό κόντρα στην Μπρέντφορντ

Αν και βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση από το… πουθενά, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρήκε τον τρόπο να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο και με ματς περισσότερο να περάσει πάνω από την Αρσεναλ και την κορυφή της Premier League.

Οι Πολίτες πήραν το προβάδισμα στο 17’ με διαγώνιο σουτ του Αλβαρες μετά την πάσα του Γκουντογκάν, όμως παρότι κυριαρχούσαν πλήρως στο ματς, σε μια στιγμή άλλαξαν τα πάντα. Στο 26’ ο Ζοάο Κανσέλο έσπρωξε αντίπαλο από πίσω μέσα στην περιοχή, είδε απευθείας κόκκινη και παραχώρησε πέναλτι. Ο Αντρέας Περέιρα από τα 11 βήματα νίκησε τον Εντερσον και το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο κομμάτι του ματς, όταν ο Χάαλαντ, ερχόμενος από τον πάγκο, έγινε πρωταγωνιστής. Στο 95’ ο Ντε Μπρόινε πήρε πέναλτι και παρά την όχι καλή εκτέλεσή του ο Νορβηγός έγραψε το τελικό 2-1.

Γλίτωσε τα χειρότερα η Νότιγχαμ Φόρεστ

Η Φόρεστ αν και προηγήθηκε, βρέθηκε για μία ακόμη φορά πίσω στο σκορ, αλλά δεν τα παράτησε ισοφαρίζοντας 2-2 την Μπρέντφορντ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι έψαχναν τη νίκη για να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, μπήκαν δυνατά και απείλησαν με Τζόνσον και Ντένις στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Στο 20′ πήρε κεφάλι στο σκορ με εξαιρετική προσπάθεια του Γκιμπς-Γουάιτ που έβαλε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Φόρεστ.

Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Εμπεουμό ισοφάρισε 1-1 από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στο 75′ ευτύχησαν να προηγηθούν με ωραίο πλασέ του Βισά. Η Φόρεστ ανέβασε στροφές, πίεσε και δικαιώθηκε στο 6ο των καθυστερήσεων, όταν ο Σάριτζ γύρισε στον Γκιμπς-Γουάιτ, ο Μι έσωσε πάνω στη γραμμή, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γιόργκενσεν και πέρασε τη γραμμή για το τελικό 2-2.

Σπουδαία ανατροπή η Λιντς

Απίθανο ματς στο «Έλαντ Ρόουντ» με την Λιντς να βρίσκεται πίσω στο σκορ 3-1 στo 48' και τελικά να παίρνει νίκη με 4-3 απέναντι στην Μπόρνμουθ! Ετσι, οι γηπεδούχοι πήραν ανάσα, μιας και βρέθηκαν στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ροντρίγκο άνοιξε το σκορ στο 3' για τη Λιντς με πέναλτι, ωστόσο η συνέχεια ήταν απογοητευτική, μιας και οι Ταβερνιέ (7'), Μπίλινγκ (19'), Σολάνκε (48') έφεραν το σκορ στο 3-1 κι έβαλαν πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους. Ωστόσο, με αντεπίθεση διαρκείας, τα «παγώνια» έφεραν τα πάνω -κάτω. Ο Γκρίνγουντ στο 60' μείωσε και ο Κούπερ στο 68' πέτυχε το 3-3. Ο Σάμερβιλ στο 84' διαμόρφωσε το 4-3.

Μεγάλη νίκη και για την τρομερή Μπράιτον του Ντε Τζέρμπι, η οποία επικράτησε 3-2 στο «Μολινό» της Γουλβς. Μια επιτυχία που ανέβασε τους «γλάρους» στην 6η θέση, ενώ άφησε τη Γουλβς ουραγό με 10 βαθμούς.

Αναλυτικά η αγωνιστική

Γούλβς-Μπράιτον 2-3 (12’ Γκέδες, 35’ Νέβες - 10’ Λαλάνα, 44’ Μιτομά, 83’ Γκρος)

Λιντς-Μπόρνμουθ 4-3 (3’ Μορένο, 60’ Γκρίνγουντ, 68’ Κούπερ, 84’ Σάμερσβιλ – 7’ Ταβερνίερ, 19’ Μπίλινγκ, 48’ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1 (17’ Άλβαρες, 90’+5’ πέν. Χάαλαντ – 28’ Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 2-2 (20’, 90’+6’ Γκιμπς-Γουάιτ – 45’+3’ πέν. Εμπουεμό, 75’ Γουισά

Εβερτον-Λέστερ (19:30)