Premier League: Το Λονδίνο στα «κόκκινα»! [vids]

Κυριακή, 6 Νοεμβρίου 2022 - 20:22

Άρσεναλ και Λίβερπουλ νίκησαν Τσέλσι και Τότεναμ, αντίστοιχα. Εκπληκτικό ντεμπούτο του Έμερι με την Άστον Βίλα.

Η Κυριακή στην Premier League είχε τέσσερις μεγάλους νικητές. Τρεις ομάδες και έναν προπονητή. Καταρχάς, η Άρσεναλ νίκησε στο μεγάλο ντέρμπι την Τσέλσι και επέστρεψε στην κορυφή του πρωταθλήματος. Οι παίκτες του Αρτέτα ήταν καλύτεροι και δικαίως επικράτησαν 1-0 στο «Stamford Bridge». Επίσης, η Λίβερπουλ με δύο γκολ του Σαλάχ στο πρώτο ημίχρονο νίκησε στο Λονδίνο την Τότεναμ και πήρε μεγάλη «ανάσα» μετά τη νίκη 2-0 κόντρα στην Νάπολι για το Champions League.

Στους κερδισμένους της αγωνιστικής και η εκπληκτική Νιούκαστλ. Νίκησε 4-1 στο Σαουθάμπτον και είναι πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας. Δείχνοντας ικανή να παλέψει για την έξοδο στο επόμενο Champions League. Όσον αφορά στο πρόσωπο της ημέρας, αυτό είναι 100% ο Ουνάι Έμερι.

Ο Ισπανός έκανε εκπληκτικό ντεμπούτο στον πάγκο της Άστον Βίλα. Δεν ήταν μόνο η νίκη 3-1 κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Βέβαια, αυτό που ξεχώρισε ήταν η εικόνα των «χωριατών» που ήταν 2-0 μπροστά στο σκορ στο 11'. Ακόμη, σημαντικό «διπλό» πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας επί της Γουέστ Χαμ με buzzer beater του Ολίσε!

Τσέλσι - Άρσεναλ 0-1

(63' Γκαμπριέλ Ζεσούς)

Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1

(7' Μπέιλι, 11' Ντίνιε, 49' Ράμσεϊ - 45' αυτ. Ράμσεϊ)

Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-2

(20' Μπενραχμά - 41' Ζαχά, 90'+4 Ολίσε)

Σαουθάμπτον - Νιούκαστλ 1-4

(89' Περό - 35' Αλμιρόν, 58' Γουντ, 62' Γουίλκοκ, 90'+1 Γκιμαράες)

Τότεναμ - Λίβερπουλ 1-2

(70' Κέιν - 11', 40' Σαλάχ)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.