Πάτησε... 4άδα η ΑΕΚ Λάρνακας [vids]

Δευτέρα, 7 Νοεμβρίου 2022 - 22:34

Νίκησε 2-1 τον Ακρίτα. Ισοπαλία του Άρη Λεμεσού με την Ομόνοια, αλλά και του Απόλλωνα με την Καρμιώτισσα.

Η ΑΕΚ Λάρνακας μετά την πρόκρισή της στο ενδιάμεσο γύρο του Conference League έχει ρίξει το βάρος στο κυπριακό πρωτάθλημα. Το απόγευμα της Δευτέρας νίκησε 2-1 τον Ακρίτα Χλώρακας στο «Στέλιος Κυριακίδης» και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Με δύο γκολ από στατικές φάσεις. Στο 15' ο Ράφα Λόπες μετά τη σέντρα του Γκιούρτσο άνοιξε το σκορ (0-1). Ο Γκιούρτσο είχε δοκάρι στο 29' και εκτέλεσε το κόρνερ στο 55', για να σκοράρει με κεφαλιά ο Μιλίτσεβιτς για το 0-2. Ο Ακρίτας μείωσε στις καθυστερήσεις (90'+3), στο τελικό 1-2, με την κεφαλιά του Ραμίρες.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», Άρης Λεμεσού και Ομόνοια έμειναν στο 1-1. Ωστόσο οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν στο -2 από την πρωτοπόρο Πάφο. Με τη διαφορά τους, πλέον, να είναι 4 βαθμοί. Στο 39' μετά το κόρνερ του Καζού, ο Κακόριν με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Με τον γκολκίπερ Οζούχο της Ομόνοιας να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις. Το «τριφύλλι» ισοφάρισε στο 70ό λεπτό, σε 1-1, μετά την πάσα του Λοΐζου και το δυνατό σουτ του Χούπερ.

Τέλος, στο ματς του «Αμμόχωστος Επιστροφή», Καρμιώτισσα και Απόλλων Λεμεσού αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 1-0. Χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Σελάγια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Την παράβαση κέρδισε ο Ντούμπια από τον Γιοβάνοβιτς. Ο Απόλλων είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Πίττα στο 18', ενώ στο 65' ισοφάρισε. Σέντρα του Χέντι και κεφαλιά του Βα για το 1-1.

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.