Η ασταμάτητη Παρί και η ατρόμητη Μαρσέιγ [vids]

Δευτέρα, 14 Νοεμβρίου 2022 - 00:27

Με πέντε γκολ οι πρωταθλητές έκλεισαν τα ματς πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο, την ώρα που η ομάδα της Μασσαλίας «άλωσε» το Πριγκιπάτο.

Ένα τρομερό ματς έγινε στο Πριγκιπάτο. Ματς με τεράστια σημασία. Εκεί, στο «Stade Louis II», η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ νίκησε 3-2 εκείνη του Φιλίπ Κλεμέντ και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Με ανατροπή, δυο γκολ μετά το 83' και το «χρυσό» από τον Κολάσινατς στο 90'+7 για το τελικό 3-2. Η πρωτοπόρος Παρί Σεν Ζερμέν είχε ένα όμορφο απόγευμα στο Παρίσι, μιας και συνέτριψε 5-0 την Οσέρ.

Πολύ σημαντικές νίκες πέτυχε η Λιλ με δέκα παίκτες, αλλά και η Μπρεστ. Στα τρία ισόπαλα ματς της 15ης αγωνιστικής την Κυριακή, σημειώθηκαν γκολ στα τελευταία πέντε λεπτά. Στο, δε, Μονπελιέ - Ρεμς που έληξε 1-1, τα δύο τέρματα σημειώθηκαν μετά το 87'.

Παρί Σεν Ζερμέν - Οσέρ 5-0

(11' Εμπαπέ, 51' Σολέρ, 57' Χακίμι, 81' Ρενάτο Σάντσες, 84' Εκιτίκε)

Λιλ - Ανζέρ 1-0