Νίκη για την ανανεωμένη Ισπανία [vids]

Πέμπτη, 17 Νοεμβρίου 2022 - 21:47

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε επικράτησε 3-1 της Ιορδανίας στο Αμάν, στο τελευταίο φιλικό πριν το Μουντιάλ.

Η Ισπανία πάει στο Μουντιάλ με νίκη στο τελευταίο της φιλικό. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε νίκησε 3-1 την Ιορδανία στο Αμάν. Με το νέο «αίμα» που έχει η «φούρια ρόχα» στη σύνθεσή της, να βγαίνει μπροστά και να δείχνει ένα μέρος από τις δυνατότητές του.

Στο 13' ο Ασένσιο έδωσε την πάσα και ο Φάτι πέτυχε το 0-1. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, με την Ισπανία να έχει κι άλλες καλές στιγμές για να διευρύνει το προβάδισμά της. Ωστόσο αυτό δεν έγινε στο πρώτο 45λεπτο.

Τελικά, όμως, στο 56' ο Γκάβι βρήκε ξανά δίχτυα και το 2-0 της «φούρια ρόχα» ήταν γεγονός.

Ένα ακόμα τέρμα για τους Ίβηρες ήρθε στο 84' με τη συνεργασία του Πίνο με τον Νίκο Γουίλιαμς.

Το μοναδικό που άλλαξε ως το φινάλε του ματς ήταν το γκολ για την Ιορδανία. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+2) οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-3 με τον Αλ Νταραντούρ.