Serie B: Μεγάλη νίκη για την ουραγό Περούτζια

Δευτέρα, 19 Δεκεμβρίου 2022 - 23:42

Νίκησε 2-1 τη Βενέτσια και πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ένα πολύτιμο τρίποντο στη «μάχη» της αποφυγής του υποβιβασμού από τη Serie B και της παραμονής στην κατηγορία έκανε το βράδυ της Δευτέρας η Περούτζια. Η ομάδα που είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα». Μιας και νίκησε 2-1 την Βενέτσια, στο «Renato Curi»,

Όλη η… δουλειά για την ομάδα του Φαμπρίτσιο Καστόρι έγινε στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης. Ήταν το διάστημα που σκόραρε δύο φορές και απέκτησε ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα. Δύο γκολ με πρωταγωνιστή τον Φραντσέσκο Λίσι. Ο Ιταλός επιθετικός της Περούτζια άνοιξε το σκορ στο 8' (1-0). Επιπλέον, σκόραρε ξανά στο 15' της αναμέτρησης και διαμόρφωσε το 2-0. Σημαντικό και «καθαρό» προβάδισμα νίκης για τους γηπεδούχους.

Η Βενέτσια πάλεψε για να ξαναμπεί στο ματς. Είχε μεν ευκαιρίες, αλλά το γκολ δεν ήρθε νωρίς. Διότι η Περούτζια είχε σωστή αμυντική τακτική. Αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Βενέτσια έφτασε στο γκολ. Με το τέρμα του Πογιάνπολο στο 90'+4 μείωσε σε 2-1. Ωστόσο δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω και τελικά ηττήθηκε με 2-1.