Ligue 1: «Καθάρισε» πάλι ο Εμπαπέ [vids]

Πέμπτη, 29 Δεκεμβρίου 2022 - 00:27

Με πέναλτι του «χρυσού» παιδιού του γαλλικού ποδοσφαίρου στις καθυστερήσεις, η Παρί Σεν Ζερμέν των 10 παικτών νίκησε 2-1 το Στρασβούργο.

Το νικηφόρο σερί της Παρί Σεν Ζερμέν στη φετινή Ligue 1 δεν σταμάτησε ούτε το βράδυ της Τετάρτης. Διότι οι πρωταθλητές Γαλλίας νίκησαν 2-1 στο Στρασβούργο. Σε ένα ματς όπου είχαν πολλά «εμπόδια». Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μαρκίνιος στο 51', καθώς η μπάλα άλλαξε πορεία.

Επιπλέον, στο 62' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νεϊμάρ για θέατρο. Αλλά στο φινάλε, στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Γκαλτιέ κέρδισε πέναλτι με τον Εμπαπέ. Ο ίδιος ήταν ψύχραιμος από την «άσπρη γούλα» και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Σημαντική νίκη σημείωσε και η Μονακό, στην έδρα της Οσέρ. Τρίποντο που την ανέβασε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Αναλυτικά τα ματς, τα αποτελέσματα και οι καλύτερες στιγμές των αναμετρήσεων της Τετάρτης…

Αζαξιό - Ανζέρ 1-0

(40' πέν. Μπελαϊλί)

Τρουά - Ναντ 0-0

Οσέρ - Μονακό 2-3

(30' πέν. Νιάνγκ, 68' αυτ. Φοφανά - 45'+2 πέν. Μπεν Γεντέρ, 58', 85' Μπεν Σεχίρ)

Κλερμόν - Λιλ 0-2

(68' πέν. Γκόμες, 90'+3 Μπαγιό)

Μπρεστ - Λιόν 2-4

(29' Περέιρα Λαζέ 74' Μουνιέ - 21' Κακιερέ, 32' Τσερκί, 35' πέν. Λακαζέτ, 49' Τετέ)

Παρί Σεν Ζερμέν - Στρασβούργο 2-1

(14' Μαρκίνιος, 90'+5 πέν. Εμπαπε - 51' αυτ. Μαρκίνιος)

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.