Ligue 1: «Καθάρισε» πάλι ο Εμπαπέ [vids]

Πέμπτη, 29 Δεκεμβρίου 2022 - 00:27

Με πέναλτι του «χρυσού» παιδιού του γαλλικού ποδοσφαίρου στις καθυστερήσεις, η Παρί Σεν Ζερμέν των 10 παικτών νίκησε 2-1 το Στρασβούργο.

Το νικηφόρο σερί της Παρί Σεν Ζερμέν στη φετινή Ligue 1 δεν σταμάτησε ούτε το βράδυ της Τετάρτης. Διότι οι πρωταθλητές Γαλλίας νίκησαν 2-1 στο Στρασβούργο. Σε ένα ματς όπου είχαν πολλά «εμπόδια». Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Μαρκίνιος στο 51', καθώς η μπάλα άλλαξε πορεία.

Επιπλέον, στο 62' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Νεϊμάρ για θέατρο. Αλλά στο φινάλε, στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Γκαλτιέ κέρδισε πέναλτι με τον Εμπαπέ. Ο ίδιος ήταν ψύχραιμος από την «άσπρη γούλα» και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Σημαντική νίκη σημείωσε και η Μονακό, στην έδρα της Οσέρ. Τρίποντο που την ανέβασε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Αναλυτικά τα ματς, τα αποτελέσματα και οι καλύτερες στιγμές των αναμετρήσεων της Τετάρτης…

Αζαξιό - Ανζέρ 1-0