Premier League: Γκέλα της Σίτι, 1-1 με Εβερτον! (vids)

Σάββατο, 31 Δεκεμβρίου 2022 - 19:27

Το 21ο γκολ του Χάλαντ στην Premier League δεν ήταν αρκετό για την Μάντσεστερ Σίτι, με τον Γκρέι να σκοράρει με ασύλληπτο σουτ και να χαρίζει βαθμό στην Έβερτον στο Έτιχαντ (1-1). Εντός έδρας γκέλα για Νιούκαστλ που κόλλησε στο 0-0 με την Λιντς.

«Σφαλιάρα» πριν την αλλαγή του χρόνου για την Μάντσεστερ Σίτι. Οι «Πολίτες» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Έβερτον στο «Έτιχαντ» και δίνουν τη δυνατότητα στην Άρσεναλ (δοκιμάζεται στο Μπράιτον) να ξεφύγει στο +7 μετά το πέρας της 18ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Έρλινγκ Χάαλαντ (έφτασε τα 21 γκολ στο πρωτάθλημα) στο 24' αλλά η σουτάρα στου Γκρέι στο 64' διαμόρφωσε το τελικό 1-1, με τα «Ζαχαρωτά» να ξεφεύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το παραπάνω αποτέλεσμα δεν εκμεταλλεύτηκε η Νιούκαστλ. Οι «Καρακάξες» μπορούσαν να σκαρφαλώσουν στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ωστόσο κόλλησαν στο 0-0 με την Λιντς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Με νίκη έριξε αυλαία στη χρονιά η Κρίσταλ Πάλας που επικράτησε 2-0 της Μπόρνμουθ εκτός έδρας. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με τον Αγιού στο 10' και με τον Εζέ στο 36' «σφράγισαν» το τρίποντο.

Nίκη με ανατροπή πανηγύρισε η Φούλαμ με 2-1 επί της Σαουθάμπτον και έτσι πλησίασαν στο -5 από τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Γουόρλντ Πράους στο 32', όμως ο ίδιος παίκτης πήρε το αίμα του πίσω και στο 56' έκανε το 1-1. Το «χρυσό» γκολ για τη Φούλαμ πέτυχε στο 88' ο Παλίνια ενώ ο Μίτροβιτς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Το πρόγραμμα της ημέρας άνοιξε με το σημαντικό διπλό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Γουλβς

H 18η αγωνιστική

Παρασκευή (30/12)

Γουέστ Χαμ – Μπρέντφορντ 0-2 (18’ Τόνεϊ, 43’ Ντασίλβα)

Λίβερπουλ – Λέστερ 2-1 (38’, 45’ Φαές – 4’ Ντιούσμπερι-Χολ)

Σάββατο (31/12)

Γουλβς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (76' Ράσφορντ)

Μπόρνμουθ-Κρίσταλ Πάλας 0-2 (10' Αγιού, 36' Εζέ)

Φούλαμ – Σαουθάμπτον 2-1 (32' Γουόρλντ Πράους αυτ., 88' Παλίνια - 56' Γουόρλντ Πράους)

Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 1-1 (24' Χάαλαντ - 64΄Γκρέι)

Νιουκάστλ – Λιντς 0-0

19.30: Μπράιτον – Άρσεναλ