FA Cup: Πέταγε «φωτιές» η Μάντσεστερ Σίτι [vids]

Κυριακή, 8 Ιανουαρίου 2023 - 20:22

Συνέτριψε 4-0 την Τσέλσι στο μεγάλο ματς για τον τρίτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας. Απίθανος αποκλεισμός για την Άστον Βίλα!

Το κυρίως «πιάτο» του 3ου γύρου στο Κύπελλο Αγγλίας έγινε την Κυριακή. Με τρία αποτελέσματα να τραβούν την προσοχή όλων. Καταρχάς, η εντυπωσιακή πρόκριση της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Τσέλσι. Δεν ήταν μόνο η νίκη, αλλά το γεγονός ότι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε 4-0! Εξάλλου, οι «πολίτες» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν 3-0.

Το δεύτερο ήταν ο αποκλεισμός της Άστον Βίλα από την Στίβενεϊτζ! Καθώς ως το 88' οι «χωριάτες» ήταν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο η αποβολή του Ντεντόνκερ στο 85' έφερε τα πάνω κάτω. Με την Στίβενεϊτζ να σκοράρει μέσα σε τρία λεπτά δύο τέρματα και να περνά στον 4ο γύρο.

Αυτή που γλίτωσε κάτι ανάλογο ήταν η Λιντς. Στο εκτός έδρας ματς με την Κάρντιφ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Αλλά κατάφερε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων να αποφύγει τον αποκλεισμό, μετά την ισοφάριση του Πέρκινς. Αναλυτικά τα αποτελέσματα...

Μπρίστολ Σίτι - Σουόνσι 1-1