Super Lig: Εκπληκτική Γαλατασαράι, έκανε… πάρτι στο ντέρμπι με την Φενέρμπαχτσε [vids]

Κυριακή, 8 Ιανουαρίου 2023 - 22:58

Η ομάδα του Οκάν Μπουρούκ νίκησε 3-0 την αντίστοιχη του Ζόρζε Ζέσους στο «Sukru Saracoglu» και ξέφυγε με 4 βαθμούς.

Στο μεγάλο ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης, η Γαλατασαράι ήταν αυτή που θριάμβευσε. Το έκανε, δε, μέσα στην έδρα της Φενέρμπαχτσε. Καθώς σε ένα κατάμεστο «Sukru Saracoglu» επικράτησε 3-0. Ένα σκορ και ένα αποτέλεσμα που έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Οκάν Μπουρούκ να ξεφύγει στο +4 (σ.σ.: 39 με 35 βαθμούς) από την αντίστοιχη του Ζόρζε Ζέσους.

Επιπλέον, μια εκτός έδρας νίκη στο μεγάλο ντέρμπι έδωσε και σημαντικό ψυχολογικό αβαντάζ για τη συνέχεια. Ο Σέρτζιο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ στο 32'. Ο Κερέμ στο 78' πέτυχε το 0-2 και στο φινάλε των καθυστερήσεων (90'+10) ο Μάουρο Ικάρντι έκλεψε την μπάλα και ολοκλήρωσε τον μεγάλο θρίαμβο για την Φενέρμπαχτσε.

Φενερμπαχτσέ - Γαλατασαράι 0-3

(32' Σέρτζιο Ολιβέιρα, 78' Κερέμ, 90'+10 Ικάρντι)

Καραγκιουμρούκ - Κόνιασπορ 3-3

(7' Οζντόεφ, 33' Ντιάνιε, 88' Φρέι - 65', 72', 90'+5 Μάμε Ντιούφ )

Ανκαραγκούτσου - Καϊσέρισπορ 2-1