Super Lig: «Ζωντανή» η Μπασακσεχίρ στη «μάχη» του τίτλου [vids]

Δευτέρα, 9 Ιανουαρίου 2023 - 21:07

Νίκησε 2-1 την Ανταναντεμίρσπορ και είναι στο -1 από την Φενέρμπαχτσε και το -5 από την Γαλατασαράι.

Φουντώνει η «μάχη» για το τουρκικό πρωτάθλημα. Διότι μετά τη διεξαγωγή της 18ης αγωνιστικής η κατάσταση ψηλά στη βαθμολογία παραμένει… ρευστή. Ωστόσο, η Μπασακσεχίρ κοιτά τη δουλειά. Συνεχίζει να είναι στην τριάδα του βαθμολογικού πίνακα και να «απειλεί» τόσο τη Γαλατασαράι όσο και την Φενέρμπαχτσε. Μετά τη νίκη που πέτυχε το απόγευμα της Δευτέρας, με αντίπαλο την Ανταναντεμίρσπορ, έφτασε τους 34 πόντους. Δηλαδή βρίσκεται στο -1 από τη δεύτερη Φενέρ και στο -5 από την πρωτοπόρο Γαλατά.

Αντίθετα, το απόγευμα ήταν πολύ δύσκολο για την περσινή πρωταθλήτρια. Διότι η Τραμπζονσπόρ υπέστη συντριβή 5-0 στο ματς με την Αλάνιασπορ. Σε ένα ματς που οι Μπακασέτας και Σιώπης ήταν βασικοί. Αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν το… κακό. Μιας και η Αλάνιασπορ με δύο γκολ του Αχμέντ Χασάν έφτασε σε αυτή την ευρεία νίκη.

Τέλος, στο τρίτο ματς της ημέρας, η ουραγός Ιστανμπούλσπορ κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Εθέμι. Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι καλύτερες στιγμές των τριών ματς…

Μπασακσεχίρ - Ανταναντεμίρσπορ 2-1

(52' πέν. Τουρούκ, 62' Γκουρλέρ - 58' Ακαϊντίν)

Αλάνιασπορ - Τραμπζονσπόρ 4-0

(14' Καρατσά, 36', 45'+7. Χασάν, 75' Εντουάρντο, 78' Οζντεμίρ)

Ιστανμπούλσπορ - Γκαζιαντέπ 1-1