FA Cup: Ένα ημίχρονο έφτανε στην Άρσεναλ [vid]

Δευτέρα, 9 Ιανουαρίου 2023 - 23:50

Με τρία γκολ μέσα σε 13 λεπτά, στο β' ημίχρονο, νίκησε 3-0 την Όξφορντ και πέρασε στον 4ο γύρο.

Υπόθεση λίγων λεπτών, για την ακρίβεια 13, ήταν για την Άρσεναλ η πρόκριση στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Από το 63' ως το 76' οι «Gunners» πέτυχαν τρία γκολ. Έτσι νίκησαν 3-0 στην Οξφόρδη την Όξφορντ και πέρασαν στον 4ο γύρο. Ωστόσο εκεί τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα, μιας και θα αντιμετωπίσουν την Μάντσεστερ Σίτι στο «Etihad»

Κόντρα στην Όξφορντ, η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 63'. Ο Φάμπιο Βιέιρα εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Ελνένι με κεφαλιά, πέτυχε το 0-1. Στο 70', η κάθετη πάσα του Φάμπιο Βιέιρα έβγαλε τον Ενκέτια στην πλάτη της άμυνας της Όξφορντ. Εκείνος πέρασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων για το 0-2. Επιπλέον, στο 76' ο Ενκέτια πήρε μια ακόμη κάθετη πάσα, αυτή τη φορά από τον Μαρτινέλι. Το αποτέλεσμα ήταν να πλασάρει από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή για το 0-3.

Το πρόγραμμα του 4ου γύρου

Η κλήρωση των «32» του FA Cup έχει βγάλει αρκετά και ενδιαφέροντα ματς. Εκτός από το ντέρμπι της Μάντσεστερ Σίτι με την Άρσεναλ, συναρπαστικό θα είναι και το Μπράιτον-Λίβερπουλ, αν οι «reds» αποκλείσουν τους Γουλβς. Αναλυτικά τα ζευγάρια του 4ου γύρου, με τις αναμετρήσεις να είναι προγραμματισμένες για το διάστημα 27-30 Ιανουαρίου.