Η Ρεάλ απέκλεισε στα πέναλτι την Βαλένθια [vids]

Πέμπτη, 12 Ιανουαρίου 2023 - 00:18

Μετά από έναν συναρπαστικό ημιτελικό στο ισπανικό Σούπερ Καπ που κρίθηκε στα πέναλτι, η Ρεάλ νίκησε 4-3 τις «νυχτερίδες» και πέρασε στον τελικό.

Ο πρώτος ημιτελικός του ισπανικού Σούπερ Καπ ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Βαλένθια κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η υπόθεση της πρόκρισης στον τελικό, του τουρνουά που διεξάγεται στη Σαουδική Αραβία, κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας νίκησε 4-3 τις «νυχτερίδες» και πέρασε στον τελικό. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς που κράτησε 120 λεπτά και δεν βρήκε νικητή, στη «ρώσικη ρουλέτα» οι Μαδριλένοι ήταν απόλυτα εύστοχοι (4/4), σε αντίθεση με την ομάδα του Γκατούζο που έχασε δύο, το πρώτο και το πέμπτο!

Στο 39' ο Μπενζεμά κέρδισε πέναλτι. Ο ίδιος ήταν εύστοχος από την «άσπρη βούλα» και έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στη Ρεάλ.

Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Βαλένθια ισοφάρισε σε 1-1. Στο 46' ο Λάτο έκανε τη σέντρα και ο Λίνο με κεφαλιά πέτυχε το 1-1.

Βέβαια, ο αριστερός μπακ της Βαλένθια που έκανε τη σέντρα και ενδιαφέρει τον Ολυμπιακό, αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού στην παράταση.

Στη συνέχεια, ο Μαρμαντασβίλι και ο Κουρτουά ήταν μεγάλοι πρωταγωνιστές στο ματς. Διότι έκαναν σπουδαίες επεμβάσεις. Ο πρώτος σε σουτ του Βίνισιους και του Κρος, ενώ ο δεύτερος σε τετ-α-τετ του Μαρτίνεθ.