Serie A: «Διαστημική» Νάπολι, σκόρπισε στους 5… ανέμους την Γιουβέντους [vids]

Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2023 - 23:39

Μόνο… ντέρμπι δεν ήταν τελικά το ματς στο «Stadio Diego Armando Maradona», καθώς οι «παρτονοπέι» συνέτριψαν 5-1 τους «μπιανκονέρι».

Δήλωση… τίτλου από την Νάπολι. Στο ντέρμπι με την Γιουβέντους, για την 18η αγωνιστική, οι «παρτενοπέι» την έκαναν… σκόνη και θρύψαλα. Την σκόρπισαν στους… 5 ανέμους. Μιας και την συνέτριψαν 5-1 στο «Stadio Diego Armando Maradona». Αποτέλεσμα που τους έφερε στο +10 από τους «μπιανκονέρι» και πρωταθλητές χειμώνα στην Ιταλία.

Το μεγάλο ντέρμπι είχε γκολ από νωρίς. Μιας και οι «παρτενοπέι» πήραν… κεφάλι στο σκορ και έφεραν σε δύσκολη θέση τους «μπιανκονέρι». Σε μια φάση με συμμετοχή τόσο του Οσίμεν όσο και του Κβαρατσχέλια. Ο τελευταίος έκανε το σουτ, ο Σέζνι απέκρουσε και ο επιθετικός της Νάπολι πέτυχε το 1-0 στο 14'.

Η Γιουβέντους θέλησε να αντιδράσει και έφτασε κοντά. Στο 21' ο Ντι Μαρία έκλεψε την μπάλα, προχώρησε αρκετά μέτρα και λίγο έξω από την περιοχή έκανε το σουτ. Αλλά και κακή του... τύχη, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μερέτ.

Ωστόσο, στο 39' οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Οσίμεν πάσαρε για τον Κβαρατσχέλια που σημάδεψε σωστά για το 2-0. Ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα του ιταλικού νότου.

Αλλά δεν ήταν δυνατόν να μην αντιδράσει η Γιουβέντους. Το έκανε και το έκανε πολύ γρήγορο. Με τον Μίλικ να αφήνει για τον Ντι Μαρία που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μερέτ, για να μειώσει η «Μεγάλη Κυρία» σε 2-1.

Όλοι περίμεναν την περαιτέρω αντίδραση της Γιουβέντους στο δεύτερο 45λεπτο. Με το γκολ στο τέλος του πρώτου, είχε μπει για τα καλά στο ματς. Αλλά φέτος η Νάπολι είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Αντί να ισοφαρίσει η Γιουβέντους, οι «παρτενοπέι» πέτυχαν άλλα τρία γκολ μέσα σε 17 λεπτά. Αρχικά με τον Ραχμάνι (55') και εν συνεχεία με τον Οσίμεν (65') ξανά.

Δύο φάσεις-δημιουργίες του Κβαρατσχέλια. Επιπλέον, δίχτυα βρήκε και ο Ελμάς στο 72'. Σημείωσε το 5-1 και έβαλε… φωτιά στη νύχτα για την Νάπολι!

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores ποδοσφαίρου, με live στατιστικά, προγνωστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.