Coppa Italia: Η Κρεμονέζε σόκαρε την Νάπολι [vid]

Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023 - 00:56

Νίκησε 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το ισόπαλο 2-2 από την κανονική διάρκεια του ματς στην έδρα των «παρτενοπέι».

Την πρόκριση στα προημιτελικά του ιταλικού Κυπέλλου πήρε η Κρεμονέζε. Και τί πρόκριση! Μέσα στο «Diego Armando Maradona Stadium». Νίκησε την Νάπολι στη διαδικασία των πέναλτι, 5-4. Μετά το 2-2 στα 90 λεπτά, που δεν άλλαξε στα 120. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα εύστοχοι από την «άσπρη βούλα», στη… ρωσική ρουλέτα. Με τον τρόπο αυτό επικράτησαν 5-4 και πέρασαν στην 8άδα του Coppa Italia.

Η Κρεμονέζε άνοιξε το σκορ στο 18′ με τον Πικέλ. Ωστόσο μέσα σε λίγα λεπτά, μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου, οι «παρτενοπέι» πέτυχαν δύο γκολ. Στο 33′ με τον Ζουάν Ζεσούς και στο 36′ με τον Σιμεόνε. Το ματς κυλούσε, ο χρόνος περνούσε και όλα έδειχναν πώς η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι θα έπαιρνε το εισιτήριο για την «8άδα». Όμως στο 87′ ο Αφένα-Γκάιαν ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο έξτρα ημίωρο. Επιπλέον, στην παράταση δεν άλλαξε τίποτα απολύτως. Στα πέναλτι, όμως, η Κρεμονέζε ήταν απόλυτα εύστοχη και πήρε τη νίκη-πρόκριση με 5-4.