Η Ανόρθωση «επιβίωσε» από την... ρωσική ρουλέτα [vid]

Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2023 - 22:46

Νίκησε 4-3 στα πέναλτι την Ένωση Νέων Παραλιμνίου και πέρασε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου.

Μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ και μεγάλη ένταση, η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει μια πολύ μεγάλη πρόκριση κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου. Στα πέναλτι, η «Μεγάλη Κυρία» επικράτησε 4-3 και πέρασε στα προημιτελικά. Ουσιαστικά, όμως, κατάφερε να σώσει μια… χαμένη χρονιά!

Σε ένα ματς όπου η ομάδα του Βέσκο Μιχαΐλοβιτς είχε την κατοχή της μπάλας, την πρωτοβουλία των κινήσεων, τις ευκαιρίες. Αλλά όχι το γκολ! Αφενός η αστοχία των παικτών της Ανόρθωσης, αφετέρου η σπουδαία βραδιά του Παναγιώτου με μεγάλες και καθοριστικές επεμβάσεις, διαμόρφωσαν το 0-0 των 90 λεπτών. Αν πάντως μπορεί κανείς να έχει… παράπονα από τη «λευκή» ισοπαλία, αυτή είναι η ΕΝΠ. Διότι είχε δοκάρι στο 12' με τον Μέιρα!

Όσον αφορά στο έξτρα ημίωρο, εκεί οι δύο ομάδες ενδιαφέρθηκαν κυρίως για να μην δεχθούν γκολ, παρά να σκοράρουν. Κατά συνέπεια, το 0-0 του 90λεπτου δεν άλλαξε και παρέμεινε μετά από 120 λεπτά. Έτσι η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η Ανόρθωση αποδείχθηκε πιο εύστοχη και πιο αποτελεσματική…