Κύπελλο Γαλλίας: Πρόκριση με 7άρα της Παρί [vids]

Δευτέρα, 23 Ιανουαρίου 2023 - 23:38

Δεν δυσκολεύτηκαν οι Παριζιάνοι να περάσουν στους «16», καθώς νίκησαν 7-0 την Πεΐ Ντε Κασέλ με πέντε γκολ του Εμπαπέ.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων τεράστια. Στο ζευγάρι της Παρί Σεν Ζερμέν με την Πεΐ ντε Κασέλ όλοι ήξεραν από πριν τη σέντρα, τί θα συμβεί ακριβώς. Ωστόσο, οι Παριζιάνοι το επιβεβαίωσαν με τον καλύτερο τρόπο. Νίκησαν 7-0 εκτός έδρας και πέρασαν στη φάση των «16» της Κυπέλλου Γαλλίας.

Με τον Κιλιάν Εμπαπέ να είναι σε μεγάλα… κέφια. Στο πρώτο του ματς ως αρχηγός της Παρί, ο Γάλλος επιθετικός πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μέσα σε 11 λεπτά.

Καθώς άνοιξε το σκορ στο 29'. Επιπλέον, στο 34' σημείωσε το 0-3 και στο 40' το 0-4.

Ενδιάμεσα είχε δώσει την ασίστ για τον Νεϊμάρ, στο 33', για το 0-2.

Ο Εμπαπέ δεν σταμάτησε, όμως, εκεί. Διότι συνέχισε να σκοράρει και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Πεΐ Ντε Κασέλ. Στο 56' σκόραρε το 0-5, ενώ στο 79' το 0-7.

Επίσης, ενδιάμεσα από αυτά τα δύο γκολ ο Σολέρ πέτυχε το 0-6 στο 64'. Σκοράροντας με τακουνάκι.

Έτσι, η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του γαλλικού Κυπέλλου.